Subiect "Conditii prestare activitate post pensionare pentru limita de varsta" Deschis de Preda Aurora la data: 11/19/2020 2:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Conditii prestare activitate post pensionare pentru limita de varsta
Scris de: Preda Aurora la data: 11/19/2020 2:20pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Am mai apelat o data la Dvs. pentru calcularea datei la care as putea iesi la pensie
A reiesit ca pot iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 8 luni, adica in data de 09 noiembrie 2020( 44 ani stagiu total e cotizare).
Daca imi depun dosarul de pensionare si doresc sa lucrez in continuare cu contract de munca, va fi necesar sa inchei contractele de munca ( unul cu norma intreaga si unul cu norma fractionata) pe care le am in prezent si sa inchei unele noi?
Este necesar sa fac depun la Casa de pensii o dovada a incetarii activitatii de la ambele locuri de munca? Va multumesc, Cu stima, Aurora Preda

Va rog, sa-mi spuneti, daca este necesar sa in
Re: Conditii prestare activitate post pensionare pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/20/2020 8:30am
Dupa pensionarea cu pensie pentru limita de varsta aveti dreptul sa lucrati cu contract de munca si sa cumulati pensia cu salariul fara sa fie limitat acest drept la un singur contract.
In codul muncii se prevede ca la iesirea la pensie cu limita de varsta sa inceteze de drept contractul de munca iar daca angajatorul este de acord sa incheie un nou contract de munca.
La iesirea la pensie pentru limita de varsta nu trebuie sa depuneti dovada incetarii activitatii.
studii superioare de zi
Scris de: Preda Aurora la data: 12/01/2020 4:02pm
Gen: feminin
Data nasterii: 09.03.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Studiile universitare de lunga durata- 4 ani- invatamant de zi, urmate/ absolvite in perioada in care eram si angajata ( 2005-2008) se iau in calcul? Conteaza la calculul pensiei?
Daca da, depun atasat cererii de pensionare si Diploma de licenta+ suplimentul la diploma? mai este necesar vreun document doveditor?

Va multumesc mult,
Cu stima,
aurora Preda
studii superioare de zi
Scris de: Preda Aurora la data: 12/01/2020 4:10pm
Gen:feminin
Data nasterii: 09.03.1962


Intrebare:
Buna ziua,
Studiile universitare de lunga durata- 4 ani- invatamant de zi, urmate/ absolvite in perioada in care eram si angajata ( 20052006; 2006-2007; 2007-2008; 2008-2009) se iau in considerare? Conteaza la calculul pensiei?
Daca da, depun atasat cererii de pensionare si Diploma de licenta+ suplimentul la diploma? mai este necesar vreun document doveditor?

Va multumesc mult,
Cu stima,
Aurora Preda
Re: Conditii prestare activitate post pensionare pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/02/2020 3:19am
Perioada studiilor universitare se asimileaza stagiului de cotizare numai daca pe perioada acestora nu s-au realizat stagii de cotizare.
Deci conform acestei prevederi noi consideram ca dv nu vi se va asimila perioada studiilor universitare cu stgiu de cotizare si nu se va lua in calculul pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1