Subiect "pensie invaliditate gr1-cotizat condiții normale:3ani 8 lui 20 zile" Deschis de Kiss Levente la data: 11/20/2020 5:07pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate gr1-cotizat condiții normale:3ani 8 lui 20 zile
Scris de: Kiss Levente la data: 11/20/2020 5:07pm
Gen:M
Data nasterii:30.08.1970
Stagiul total de cotizare realizat din care: 15ani,8luni,15zile
Stagiul de cotizare condiții normale: 3 ani, 8 luni, 20 zile
Stagiul de cotizare perioade asimiliate: 11ani,11luni,25zile
Stagiul potențial: 19ani, 3luni, 15zile
Alte date: din 1992 pensie invaliditate gr.2
din 2011 pensie invaliditate gr.1
Întrebare: Pot ieși la limită de vârstă? Stagiu de cotizare în condiții normale + stagiul de cotizare perioade asimiliate se ia în calcul, să pot face o treime din stagiul total?
Re: pensie invaliditate gr1-cotizat condiții normale:3ani 8 lui 20 zile
Scris de: Kiss Levente la data: 11/20/2020 5:21pm
Kiss Levente :
Gen:M
Data nasterii:30.08.1970

ÃŽntrebare:
Facultatea(3 ani) am făcut-o în perioada când eram pensionar de invaliditate, se calculează?
Școala profesională(3 ani) se calculează?
Când stagiu de cotizare în condiții normale se poate cumula cu stagiul de cotizare perioade asimiliate ? (ca să pot face și eu treimea perioadei :) )
Pot face o treime din tot ce scris aici ?
Când pot ieși la limită de vârstă?
Re: pensie invaliditate gr1-cotizat condiții normale:3ani 8 lui 20 zile
Scris de: la pensie la data: 11/21/2020 10:09am
Stagiu de cotizare este neclar pentruca nu precizati din ce decizie ati extras aceste date.
Perioada facultatii nu se asimileaza stagiului de cotizare deoarece a fost urmata in perioada in care beneficiati de stagiu de cotizarea asimilat pentru pensie de invaliditate. Perioada scolii profesionale nu se asimileaza stagiului de cotizare decat in perioada de practica, daca ati facut practica in o intreprindere, In acest caz trebuie sa prezentati o adeverinta de la intreprindere cu perioada de practica.
Nu intelegem la ce perioada de o treime din stagiu va referiti.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 30 august 2035 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Cei 15 ani necesari pentru pensia pentru limita de varsta ii aveti realizati prin cumularea stagiului de cotizare lucrat de 3 ani si 8 luni cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate cca 28 ani si perioada de pensie de invaliditate de care veti mai beneficia in continuare.
Re: pensie invaliditate gr1-cotizat condiții normale:3ani 8 lui 20 zile
Scris de: Kiss Levente la data: 11/22/2020 5:59pm
- Stagiul total de cotizare realizat din care: 15ani,8luni,15zile
- Stagiul de cotizare condiții normale: 3 ani, 8 luni, 20 zile
- Stagiul de cotizare perioade asimiliate: 11ani,11luni,25zile
- Stagiul potențial: 19ani, 3luni, 15zile

Aceste date sunt din decizia de trecere din anul 2011- de la gradul 2 - la gradul 1 pensia de invaliditate.

Handicapul este de la vârsta de 3 ani, am lucrat la o Cooperativă Meșteșugărească - din 1988 - 1992,(cotizați în condiții normale 3 ani, 8 luni, 20 zile)
Din 1992 am trecut la pensiea de invaliditate cu gradul 2(accentuat).
În anul 2011, am trecut la handicap gradul 1(grav), datorită accentuări handicapului, atunci s-a dat decizia cu datele de mai sus.
Am solicitat transformarea pensiei de invaliditate în pensie pentru limită de vârstă conform art.58 din Legea 263/2010, alin a)"cu 15 ani, în situația asiguraților cu handicap grav, dacă au realizat, în condițiile handicapului preexistent calității de asigurat, cel puțin o treime din stagiul complet de cotizare;"
Răspunsul a fost, citez: "... prin care solicitați transformarea pensiei de invaliditate în pensie de limită de vârstă, vă facem cunoscut că nu putem răspunde favorabil solicitării dumneavoastră deoarece nu ați realizat stagiu de cotizare în condiții de handicap conform prevederilor art.58 din Legea 263/2010, în contextul Deciziei CCR nr.632/2018"
- Răspunsul nefavorabil o fi din cauza gradului accentuat de handicap avut din 1992-2011 și din 2011 până în prezent gradul grav?!
- Conform legii 263/2010, art.58, alin. a), pot ieși la limită de vârstă?
- Când îndeplinesc condițiile pentru limita de vârstă, conform datelor?
- Cum se calculează perioada; 1992-2011(handicap accentuat)
și perioada 2011-2020 (handicap grav), la care aliniat (condiție de grad de handicap) din art.58, mă încadrez?
-cu 15 ani, în situația asiguraților cu handicap grav...
-cu 10 ani, în situația asiguraților cu handicap accentuat

Vă mulțumesc pentru răspunsul promt și explicații!
Re: pensie invaliditate gr1-cotizat condiții normale:3ani 8 lui 20 zile
Scris de: la pensie la data: 11/23/2020 7:11am
Nici acum datele nu sunt clare deoarece nu precizati perioadele in care ati fost incadrat in grad de handicap si ce fel de handicap ati avut inainte de anul 2011
Insa datele sunt suficiente pentru a putea preciza ca nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap grav conform art 58 litera a) pentruca ati dobandit handicap grav in anul 2011 si in perioada 2011 - 2020 nu ati lucrat in stare de handicap grav un stagiu de cotizare de 11 ani si 8 luni necesar reducerii varstei de pensionare conform articolului din lege precizat mai sus.
Deci stagiul lucrat de o treime trebuie sa fie lucrat in starea de handicap grav.
Regretam ca raspunsul nostru nu este conform asteptarilor dv dar noi nu am facut decat sa interpretam prevederile legale.
Re: pensie invaliditate gr1-cotizat condiții normale:3ani 8 lui 20 zile
Scris de: Kiss Levente la data: 11/23/2020 2:58pm
Handicap fizic, îl am de la vârsta de 3 ani dintr-un vaccin sau tratament neadecvat!
- Când am lucrat în perioada 1988-1992, nu exista grad de handicap! Deci am muncit fără a avea nici un grad de handicap!
- 1992 - am ieșit la pensie de invaliditate cu grad 2
- 2011 - am trecut de la grad 2 - la grad 1
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1