Subiect "Calcularea Pensiei" Deschis de TEODORESCU St.MARIA la data: 07/03/2008 5:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcularea Pensiei
Scris de: TEODORESCU St.MARIA la data: 07/03/2008 5:33am
Gen:F
Data nasterii: 20.08.1956
Stagiul de cotizare: 30 ani la 01.09.2008
Alte date: Am nascut si crescut 3 copii si sint absolventa a Facultatii de Subingineri din Pitesti curs de ZI - 3 ani.
Intrebare: Am intrat in Programul Gratuit de Calculare a pensiei anticipate partial si am urmatoarele nelamuriri :
- data inceperii activitatii profesionale se trece data inceperii primului an de facultate - 01.10.1975 (absolvent curs de zi-3 ani -Subingineri Pitesti)sau data angajarii in cimpul muncii - 01.09.1978 ?
- punctaj asigurari sociale - ce se trece ? (Suma platita lunar ptr. Asig.Sociale ?)sau imi dati dvs. un punctaj ?
- punctaj facultate - ce se trece ? - nr. de ani = 3 ? sau cei 3 ani sint echivalenti cu un punctaj anume ?
- la rubrica : nr. de luni pina la virsta standard de pensionare, nu se pot introduce decit 60, ori eu tinind cont ca pot iesi la 59 de ani, trebuie sa introduc : 85 de luni. Cum pot introduce acest numar ?
- trebuie sa introduc salariul din toti anii lucrati sau ultimii (nu stiu citi !) ani?
Va solicit toate aceste informatii pentru ca as dori cu ajutorul "Programului GRATUIT de calculare pensii" sa-mi fac si eu un calcul al sumei aprox.pe care o pot primi la iesirea la pensie la limita de virsta si care este suma aprox. pe care as primi-o la iesirea la pensie anticipata partial.
In speranta primiri clarificarilor necesare din partea dvs., va multumesc anticipat, va doresc o zi buna si un sfirsit de saptamina excelent alaturi de cei dragi dvs.

Cu stima,

Nina Teodorescu
assistante de la DIVD Dacia
tél. 00 40 248 50 20 54
port 00 40 745 66 40 19
nina.teodorescu@daciagroup.com
Re: Calcularea Pensiei
Scris de: la pensie la data: 07/04/2008 4:26am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru nasterea si cresterea a 3 copii, in august 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare un an cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare (in stagiul complet se includ si cei 3 ani de facultate). Deci aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta standard redusa de 59 ani, in august 2015 si la pensie anticipata partiala in august 2010.
In ceeace priveste nelamuririle raspunsul este urmatorul:
-La data inceperii activitatii profesionale se trece data primului an de facultate iar pe perioada facultatii se alege codul F
-La punctaj asigurari sociale sau punctaj facultate, nu se trece nimic daca nu aveti o decizii separate de la Casa de Pensii cu aceste punctaje (Ex: cei pensionati inainte de 2005 au decizii separate pentru facultate in care se acorda un punctaj suplimentar pt aceasta). Nu trebuie completata concomitent rubrica punctaj facultate si codul F pe perioada facultatii.
-Rubrica “nr. de luni pina la virsta standard de pensionare” se afla in programul de calcul al diminuarii pensiei anticipate. Pensia anticipata nu se poate acorda cu mai mult de 5 ani (60 luni) inainte de varsta standard de pensionare sau varsta standard de pensionare redusa . Ex dv daca cereti pensie anticipata partiala nu puteti sa cereti decat dupa august 2010 la varsta de 54 ani cand mai aveti 60 luni pana la varsta standard de pensionare redusa (pentru nastere si crestere copii) de 59 ani.
-Punctajul pensiei depinde de toata perioada lucrata la care se mai adauga si punctajul pentru facultate. Deci este necesar sa completati toate lunile lucrate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1