Subiect "Pensie limita varsta" Deschis de Ovezea Viorica la data: 01/12/2021 4:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita varsta
Scris de: Ovezea Viorica la data: 01/12/2021 4:33am
Gen:F
Data nasterii:20 August 1959
Stagiul de cotizare: 6 ani
Alte date: Pensie invaliditate din anul 2010 gradul 3 apoi gradul 1 ( Dializa + Diabet)
Intrebare: Va rog frumos sa-mi calculati perioada iesirii la pensia pt limita de varsta si ce demersuri trebuie sa fac. Va multumesc anticipat.
Re: Pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 01/12/2021 5:57am
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 20 februarie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
La stagiul de cotizare minim necesar pentru pensie pentru limita de varsta se cumuleaza stagiul de cotizare lucrat si stagiul de cotizare asimilat pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Trecerea de la pensia de invaliditate la pensie pentru limita de varsta se face din oficiu (fara cerere) atunci cand se deschide dreptul la pensie pentru limita de varsta.
La trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta pensia se recalculeaza luandu-se in calcul perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate, ca stagiu de cotizare asimilat. Daca la recalculare rezulta o pensie mai mica decat cea de invaliditate se mentine cuantumul si punctajul avantajos.
Daca dupa cca 2 - 3 luni dupa luna februarie Casa de pensii nu face trecerea la pensie pentru limita de varsta din oficiu puteti depune o cerere in care sa amintiti ca ati realizat varsta standard de pensionare.
Re: Pensie limita varsta
Scris de: Ovezea Viorica la data: 01/30/2021 5:39am
Gen:F
Data nasterii:20 August 1959
Stagiul de cotizare: 6 ani
Alte date: Pensie invaliditate din iunie 2014 gr 3 iar apoi gr 1 .
Intrebare: Imi cer scuze pt neclaritate, nu am iesit in anul 2010 la pensie de boala ci in iunie 2014, va rog mult sa-mi refaceti calculele pt iesirea la pensia de limita de varsta.
Multumesc mult !
Re: Pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 01/30/2021 10:09am
In data de 20 februarie 2021 realizati varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni si deoarece la aceasta varsta nu realizati stagiul minim de cotizare de 15 ani, cumuland stagiul de cotizare lucrat cu stagiul de cotizare asimilat pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate va incadrati art 64 alin (3) din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 care prevede :
" In situatie persoanelor care nu indeplinesc conditia de stagiu minim de cotizare, trecerea in categoria pensionarilor pentru limita de varsta se face din oficiu, la varsta standard de pensionare, pastrandu-se cuantumul aferent pensiei de invaliditate".
Re: Pensie limita varsta
Scris de: Ovezea Viorica la data: 02/06/2021 8:09am
la pensie :
In data de 20 februarie 2021 realizati varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni si deoarece la aceasta varsta nu realizati stagiul minim de cotizare de 15 ani, cumuland stagiul de cotizare lucrat cu stagiul de cotizare asimilat pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate va incadrati art 64 alin (3) din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 care prevede :
" In situatie persoanelor care nu indeplinesc conditia de stagiu minim de cotizare, trecerea in categoria pensionarilor pentru limita de varsta se face din oficiu, la varsta standard de pensionare, pastrandu-se cuantumul aferent pensiei de invaliditate".

Va rog sa-mi spuneti daca dupa ce voi fi trecuta la pensia pt limita de varsta chiar daca nu indeplinesc conditiile de stagiu minim conform art 64(3) din norme , voi ramane cu cuantumul pensiei de ivaliditate, nu imi v-a mai fi adaugata perioada asimilata cat am fost in pensie de boala? Va multumesc
Re: Pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 02/08/2021 4:07am
Va putem confirma ca prevederea mentionata de dv nu a fost modificata si deci este in vigoare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1