Subiect "Perioade asimilate" Deschis de Claudiu la data: 01/12/2021 6:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Perioade asimilate
Scris de: Claudiu la data: 01/12/2021 6:40am
Gen:M
Data nasterii:03.12.1957
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:Conform legea 263/2010 armata si facultatea se i-au in calcul numai daca depasesti vechimea de 35+8 ani,fara ele,iar in legea 127/2019 armata si facultatea se adauga la vechime pt a avea 35+8 ani ca sa iesi nepenalizat,am inteles bine?
Re: Perioade asimilate
Scris de: la pensie la data: 01/12/2021 7:34am
Nu ati inteles in totalitate corect:
- Stagiile de cotizare asimilate pentru stagiu militar si studii universitare se iau in calcul stagiului minim de cotizare de 15 ani pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta la implinirea varstei standard de pensionare
- Stagiile de cotizare asimilate pentru stagiu militar si studii universitare se iau in calcul in vederea realizarii stagiului complet de cotizare necesar deschiderii dreptului la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca atat conform prevederilor legii actuale a pensiilor 263/2010 cat si a prevederilor noii legi a pensiilor 127/2019.
-Stagiile de cotizare asimilate pentru stagiu militar si studii universitare nu se iau in calcul in vederea realizarii stagiului complet de cotizare + 8 ani necesar deschiderii dreptului la pensie anticipata cu anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare, conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 asa cum ati inteles si dv
- Stagiile de cotizare asimilate pentru stagiu militar si studii universitare se iau in calcul in vederea realizarii stagiului complet de cotizare + 8 ani necesar deschiderii dreptului la pensie pentru limita de varsta cu reducere cu 5 ani a varstei standard de pensionare conform prevederilor noii legi a pensiilor 127/2019 asa cum ati inteles si dv.,
- Stagiile de cotizare asimilate pentru stagiu militar si studii universitare se iau in calculul punctajului pensiei de invaliditate
Re: Perioade asimilate
Scris de: Claudiu la data: 01/12/2021 7:58am
Gen:M
Data nasterii:03.12.1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1