Subiect "PENSIE ANTICIPATA PARTIALA" Deschis de PETRU la data: 01/12/2021 6:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: PETRU la data: 01/12/2021 6:43am
Gen:M
Data nasterii:04.03.1965
Stagiul de cotizare:31 ani si 4 luni
Alte date:Grupa II - 12 ani
Intrebare:
Se mai poate iesi anul acesta la pensie anticipata partiala?
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: la pensie la data: 01/12/2021 8:54am
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 04 martie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 12 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 34 ani si 4 luni
Grupa II de munca a fost asimilata cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 12 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si aveti dreptul sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in data de 04 martie 2025 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 8 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35. Pentru realizarea stagiului complet de cotizare, in vederea reducerii varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, poate fi cumulat un eventual stagiu de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Nu Puteti iesi la pensie anticipata partiala anul acesta, aceasta o puteti obtine la varsta de 60 ani daca va completti stagiul de cotizare cu 8 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani, fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiu militar.
Reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare in grupa de munca nu se cumuleaza cu anticiparea de 5 ani pentru pensie anticipata partiala.
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: PETRU la data: 01/12/2021 8:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc. Ideea era daca dupa noua lege care intra in vigoare in septembrie, mai beneficiez de reducerea varstei de pensionare acordata pentru grupa II.
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: la pensie la data: 01/12/2021 8:55am
Dupa noua lege a pensiilor 127/2019 se beneficiaza in continuare de reducerea varstei de pensionare pentru stagiile lucrate in grupa II de munca dar aceasta prevede o reducere de 3 luni la un an lucrat in grupa II de munca asimilata cu grupa conditii deosebite insa noi consideram ca la intrarea in vigoare a acesteia se vor modifica prevederile si se va acorda tot 4 luni la un an lucrat in grupa II de munca asimilata cu grupa conditii deosebite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1