Subiect "data iesirii la pensie" Deschis de Stoian Marian la data: 01/12/2021 6:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data iesirii la pensie
Scris de: Stoian Marian la data: 01/12/2021 6:51am
Gen:M
Data nasterii:1968
Stagiul de cotizare:31ani , total;
Alte date:12ani,4luni,militar,antitero,cond.speciale,an/an;
Intrebare:Cand indeplinesc conditiile iesirii la pensie ?
Re: data iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/12/2021 8:30am
Dv ati realizat stagii de cotizare in sistemul public de pensii si vechime in serviciu in sistemul militar de pensii si aveti dreptul la pensie in ambele sisteme de pensii.
In sistemul public de pensii aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 in anul 2033 la varsta de 65 ani si stagiul
minim de cotizare de 15 ani.
In calculul acestei pensii are in vedere numai stagiile de cotizare realizate in sistemul public de pensii.
Nu putem calcula drepturile dv de pensie in sistemul militar de pensii decat daca ne precizati :
-daca in prezent lucrati in sistemul militar de pensii sau ati trecut in rezerva.
- luna de nastere
- daca ati satisfacut serviciu militar
- vechimea in serviciu in sistemul militar de pensii.
Re: data iesirii la pensie
Scris de: Stoian Marian la data: 01/13/2021 1:08am
Gen:M
Data nasterii:1968
Stagiul de cotizare:in sistemul militar am 12 ani,4 luni si 9 zile ,in cond speciale , an/an
Alte date:nascut in ianuarie , trecut in rezerva in 2002 ,cu stagiul militar satisfacut ;
Intrebare:cand pot beneficia de pensie ?
Re: data iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/13/2021 2:38am
Regretam ca nu ati inteles ca pentru a va preciza varsta de iesire la pensie din sistemul militar de pensii era necesar sa ne precizati luna de nastere a dv.
In aceste conditii va putem preciza urmatoarele :
Conform art 19 din legea pensiilor militare 223/2015 aveti dreptul la pensie de serviciu la implinirea varstei standard de pensionare pentru limita de varsta din sistemul militar de pensii pe care o gasiti in anexa la aceasta lege in functie de luna si anul nasterii sau pe site-ul nostru facand click pe "varsta de pensionare/varsta de pensionare militari" in functie de luna si anul nasterii. Pentru cei nascuti in anul 1968 varsta standard de pensionare este intre 59 ani si 59 ani si 5 luni.
Re: data iesirii la pensie
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 01/13/2021 10:06am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: E trecuta luna de nastere la alte date, ianuarie.
Re: data iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/13/2021 11:55am
Ii multumim domnului Iftene si ne cerem iertre domnului Stoian.
In acest caz conform art 19 din legea pensiilor militare 223/2015 aveti dreptul la pensie de serviciu la implinirea varstei standard de pensionare pentru limita de varsta din sistemul militar de 59 ani adica in luna ianuarie 2027
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1