Subiect "coeficient penalizare pensionare partial anticipata" Deschis de Lucica la data: 01/12/2021 8:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
coeficient penalizare pensionare partial anticipata
Scris de: Lucica la data: 01/12/2021 8:09am
Gen:F
Data nasterii:10.1962
Stagiul de cotizare:34 ANI 4 LUNI (LA CARE SE ADAUGA 6 ANI GRUPA A II-A)
Alte date:6 ANI GRUPA A II-A
Intrebare:As vrea sa ma pensionez partial anticipat la data de 01.03.2021. Mentionez ca am studii superioare la zi (5 ani)s In cazul in care ma pensionez anticipat partial, cat va fi coeficientul de penalizare pentru pensie ? In acest caz, se va lua in considerare reducerea varstei de pensionare datorata grupei a II-a ? Locuiesc in Ploiesti (as avea reducere cu 2 ani la limita de varsta pentru pensionare datorita poluarii).
Re: coeficient penalizare pensionare partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/12/2021 1:50pm
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in luna februarie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 35 ani si 10 luni
Grupa II de munca a fost asimilata cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si aveti dreptul sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 4 luni adica in luna februarie 2023.
Daca va pensionati cu pensie anticipata partiala in luna martie 2021 diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Numarul de luni luate in calculul diminuarii pensiei anticipate partiale este pana in februarie 2023 cand aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca.
Daca beneficiati de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca.nu mai beneficiati de pensie anticipata partiala, nediminuata, pentru faptul ca ati avut domiciliul in o localitate cu poluare remanenta deoarece cele doua reduceri ale varstei de pensionare nu se pot cumula.
Re: coeficient penalizare pensionare partial anticipata
Scris de: Lucica la data: 01/13/2021 2:02am
este corect un coeficient de 10 % pentru 24 de luni de anticipare pana la indeplinirea varstei de pensionare (cu reducere pentru grupa a II-a) ? In cazul pensionarii partial anticipate se majoreaza punctajul obtinut pentru contributia la pensie cu coeficentul de corectie pe 2021 ? Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra !
Re: coeficient penalizare pensionare partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/13/2021 3:00am
Daca aveti stagiul de cotizare este de 35 ani si 10 luni (incluzand si sporul de 1 an si 6 luni pentru stagiul lucrat in grupa II de munca) aveti depasit stagiul complet de cotizare, de 32 ani si 10 luni, cu 3 ani si in acest caz diminuarea pensiei anticipate partiale se va calcula astfel :
24 luni X 0,35% = 8,40 %
Re: coeficient penalizare pensionare partial anticipata
Scris de: GicaH la data: 01/13/2021 4:48am
Lucica :
este corect un coeficient de 10 % pentru 24 de luni de anticipare pana la indeplinirea varstei de pensionare (cu reducere pentru grupa a II-a) ? In cazul pensionarii partial anticipate se majoreaza punctajul obtinut pentru contributia la pensie cu coeficentul de corectie pe 2021 ? Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra !


Da, coeficientul de corectie se aplica și pensiei anticipate partial, pana la 01 septembrie 2021, acesta cred ca va fi același cu cel din 2020, nefiind anunțată o alta valoare pentru 2021, pana acum.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1