Subiect "REDUCEREA VARSTEI DE PENSIONARE" Deschis de CORMUS VICTORITA la data: 06/18/2009 12:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
REDUCEREA VARSTEI DE PENSIONARE
Scris de: CORMUS VICTORITA la data: 06/18/2009 12:01pm
Gen:F
Data nasterii:15 02 1959
Stagiul de cotizare:25 ANI 5LUNI 28 ZILE
Alte date:
Intrebare:SANT HANDICAPATA GR 2(HANDICAP ACCENTUAT) BOALA SURVENIND DIN COPILARIE.BENEFICIEZ DE REDUCEREA VARSTEI DE PENSIONARE? PESIA MEDICALA SE CONSTITUIE STAGIU COTIZANT? CUM SA CALCULEZ PENSIA, DACA BENEFICIEZ DE REDUCEREA VARSTEI DE PENSIONARE? MULTUMESC.
Re: REDUCEREA VARSTEI DE PENSIONARE
Scris de: la pensie la data: 06/19/2009 2:41am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in 15 februarie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru realizarea unui stagiu de 20 ani in conditii de handicap accentuat, preexistent, aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si iesirea la pensie la limita de varsta dupa 15 februarie 2009.
Am vazut ca ati deschis 2 programe de “Calcul pensie” si pentru un calcul corect al pensiei avem urmatoarele observatii:
1. Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime” pentru dv am determinat noi acest spor si a rezultat:
-In perioada februarie 1983 – august 1983 3 %
-In perioada septembrie 1983 – ianuarie 1988 6 %
-In perioada februarie 1988 – martie 1992 9 %
Aceste sporuri le introduceti in coloana “Sporuri %”
2. Perioada de pensie de invaliditate la pensia la limita de varsta este considerata ca stagiu asimilat. Insa pe perioada de pensie de invaliditate nu selectati codul “P2” ( acesta se selecteaza numai pe perioada de stagiu potential) Fara a intra in detaliu dv nu aveti pe decizia de pensie de invaliditate stagiu potential. Pe perioada pensiei de invaliditate selectati codul “L” iar la salariul lunar treceti pensia de invaliditate primita. Daca nu aveti sumele primite ca pensie de invaliditate ne comunicati noua punctajul mediu al pensiei inscris in decizia dv de pensionare de invaliditate la punctual G si noi va comunicam ce pensie de invaliditate ati primit.
Urmand ca dv sa o introduceti in program.
3. Pentru un calcul corect al pensiei la limita de varsta retineti din program numai “Punctajul total” pe care il impartiti la 20 si obtineti “Punctaj pensie” pe care apoi il inmultiti cu “Valoarea punctului de pensie” si obtineti ‘ “Valoarea pensiei estimate”
In luna martie 2009 valoarea punctului de pensie a fost de 697,50 lei iar din aprilie 2009 este 718,40 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1