Subiect "Ieșire la pensie" Deschis de Grigoraș Marian la data: 01/12/2021 9:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ieșire la pensie
Scris de: GrigoraÈ™ Marian la data: 01/12/2021 9:50am
Gen:M
Data nasterii:26/04/1962
Stagiul de cotizare:37 ani și 11luni
Alte date:18 ani și 5 luni în grupa a 2a
Intrebare:Când pot ieși la pensie
Re: Ieșire la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/12/2021 1:58pm
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 26 aprilie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 18 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 42 ani si 5 luni
Grupa II de munca a fost asimilata cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 18 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si aveti dreptul sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in data de 26 aprilie 2021.
Re: Ieșire la pensie
Scris de: Tapirdau Viorel la data: 01/19/2021 10:05pm
Gen:Masculin
Data nasterii:10.03.1971
Stagiul de cotizare:16 ani
Alte date:
Intrebare: când pot sa ies la pensie?
Am 50 de ani.
Am trecut în rezervă în 2008. Am fost MAC în MApN.
Am 8 ani grupa specială și 8 ani grupa 2.
Re: Ieșire la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/20/2021 8:58am
Ati mai pus aceasta intrebare si in cea de acum clarificand unele date. Conform datelor actuale si a celor date anterior aveti urmatoarele drepturi la pensie :
In sectorul militar
Aveti dreptul la pensie de serviciu la varsta standard de pensionare de 60 ani adica in data de 10 martie 2031, conform art 19 din legea pensiilor militare 223/2015
In sectorul civil
Consideram ca stagiul de cotizare lucrat in grupa conditiilor speciale a fost lucrat dupa aprilie 2001 iar stagiul de cotizare lucrat in gr II a fost lucrat inainte de martie 2001.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 10 martie 2036 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in conditii speciale de munca si stagiul de 8 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 6 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare realizat in sistemul militar de pensii si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in conditii speciale si stagiul de 8 ani intregi lucrat in grupa conditii deosebite de munca beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 6 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 4 luni adica in data de 10 iulie 2029.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1