Subiect "Pensionare partiala anticipata la mapn si civila" Deschis de Roman Liviu la data: 01/13/2021 4:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare partiala anticipata la mapn si civila
Scris de: Roman Liviu la data: 01/13/2021 4:38am
Gen:masculin
Data nasterii:10.08.1960
Stagiul de cotizare:26 ani
Alte date:lucrat in armata 13 ani-din care 9 ani grupa 1.
Intrebare:am dreptul sa ies la pensie partial anticipata?
Re: Pensionare partiala anticipata la mapn si civila
Scris de: la pensie la data: 01/13/2021 7:50am
Cei care au realizat stagii de cotizare in sistemul public de pensii si vechime in serviciu in sistemul militar de pensii au dreptul la pensie in ambele sisteme de pensii.

In sistemul public de pensii
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 in anul 2025 la varsta de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In calculul acestei pensii se au in vedere numai stagiile de cotizare realizate in sistemul public de pensii iar pentru realizarea stagiului minim de cotizare daca este nevoie se face dovada vechimii din sistemul militar de pensii. .
Daca sunteti trecut in rezerva nu beneficiati de pensie anticipata partiala pentruca pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a fi luat in calcul vechimea avuta in sistemul militar de pensii.

In sistemul militar de pensii, daca sunteti trecut in rezerva, in prezent aveti dreptul la pensie de serviciu pentru limita de varsta conform prevederilor legii pensiilor 223/2015
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1