Subiect "lege" Deschis de Mardare Cornelia la data: 01/18/2021 7:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lege
Scris de: Mardare Cornelia la data: 01/18/2021 7:16am
Gen:femenin
Data nasterii:10.01.1959
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date
Intrebare:Vă rog frumos să-mi comunicați dacă s-a modificat Legea carea prevedea prescripția de 3 ani pentru plata diferenței la pensie în cazul calculării greșite. În anul 2019 instanța e stabilit că beneficiez de diferență dar numai 3 ani de la momentul recalculării astfel aproximativ pentru 1 an nu am primit nimic. Vă mulțumesc
Re: lege
Scris de: GicaH la data: 01/18/2021 8:17am
Mardare Cornelia :
Gen:femenin
Data nasterii:10.01.1959
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date
Intrebare:Vă rog frumos să-mi comunicați dacă s-a modificat Legea carea prevedea prescripția de 3 ani pentru plata diferenței la pensie în cazul calculării greșite. În anul 2019 instanța e stabilit că beneficiez de diferență dar numai 3 ani de la momentul recalculării astfel aproximativ pentru 1 an nu am primit nimic. Vă mulțumesc


După câte știu eu, nu. A fost doar o initiativa populista înainte de alegeri a celor ce se afla acum la putere, prin Florin Roman, trâmbițat f.mult de fosta ministru ca realizare, dar pentru nimic, de fapt....numsi minciuni. Soția mea are de recuperat sume pe o perioada de 14 ani și 5 luni, de care a aflat acum un an, dar i se da cu legea în cap, ca nu se aplica decât termenul general de 3 ani, cu toate ca greșeală este a CJP.
Re: lege
Scris de: la pensie la data: 01/19/2021 4:08am
Nu a fost emisa o lege privind modificarea termenului general de presriere de 3 ani pentru drepturile din pensie neacordate din vina Casei de pensii.
O promisiune de anulare a acestei prevederi, prin introducerea unei initiative parlamentare, a facut si fosta ministru al muncii Violeta Alexandru in iulie 2020, dar nu a fost finalizata, astfel ca pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP) pe pagina "Pensie pentru limita de varsta" apare tot termenul de prescriere general de 3 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1