Subiect "Suspendare Pensie Anticipata Partiala" Deschis de Vasile Nedelcu la data: 01/20/2021 1:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Suspendare Pensie Anticipata Partiala
Scris de: Vasile Nedelcu la data: 01/20/2021 1:53am
Gen: B
Data nasterii: 15.02.1959
Stagiul de cotizare: 35 ani si 10 luni
Alte date: -
Intrebare:

Buna ziua,
Sunt de fapt mai multe intrebari si imi cer scuze anticipat pentru acest lucru, mai ales pentru ca raspunsurile s-ar putea sa fie mai complicate.

Context: Beneficiez de pensie anticipata partiala (decizie din decembrie 2020, iesire la pensie din octombrie 2020 - data depunerii dosarului).
Incepand din februarie 2021 voi lucra (cu contract de munca permanent) in alta tara din UE.

Intrebare 1: Trebuie sa notific Casa de Pensii pentru a suspenda plata pensiei pe durata contractului de munca din tara respectiva? (domiciliul meu este si va ramane in Romania pe durata derularii contractului). Banuiesc ca data, insa nu am vazut (inca) explicit acest scris pe website-urile pe care le-am vizitat (nici la CNPP).

Intrebare 2: Pe durata suspendarii pensiei anticipate partiale sau la sfarsitul suspendarii, pensia respectiva va fi recalculata cu avand in vedere toate indexarile si modificarile legislative aparute pe durata suspendarii?

Tara unde am contractul permanent are varsta standard de pensionare de 67 de ani, pe cand in Romania varsta standard de pensionare este de 65 de ani.
Intrebare 3: In ipoteza in care contractul meu de munca din tara respectiva se va derula si dupa varsta de 65 de ani, pot cere in Romania recalcularea pensiei integrale (fara penalizare, includere stagiu militar, studii, etc.) si in continuare sa am si contractul de munca permanent in respectiva tara UE in paralel, cu toate ca in respectiva tara ar fi 2 ani pana la varsta standard de pensionare?

Va multumesc,
VN
Re: Suspendare Pensie Anticipata Partiala
Scris de: GicaH la data: 01/20/2021 3:49am
Vasile Nedelcu :
Gen: B
Data nasterii: 15.02.1959
Stagiul de cotizare: 35 ani si 10 luni
Alte date: -
Intrebare:

Buna ziua,
Sunt de fapt mai multe intrebari si imi cer scuze anticipat pentru acest lucru, mai ales pentru ca raspunsurile s-ar putea sa fie mai complicate.

Context: Beneficiez de pensie anticipata partiala (decizie din decembrie 2020, iesire la pensie din octombrie 2020 - data depunerii dosarului).
Incepand din februarie 2021 voi lucra (cu contract de munca permanent) in alta tara din UE.

Intrebare 1: Trebuie sa notific Casa de Pensii pentru a suspenda plata pensiei pe durata contractului de munca din tara respectiva? (domiciliul meu este si va ramane in Romania pe durata derularii contractului). Banuiesc ca data, insa nu am vazut (inca) explicit acest scris pe website-urile pe care le-am vizitat (nici la CNPP).

Intrebare 2: Pe durata suspendarii pensiei anticipate partiale sau la sfarsitul suspendarii, pensia respectiva va fi recalculata cu avand in vedere toate indexarile si modificarile legislative aparute pe durata suspendarii?

Tara unde am contractul permanent are varsta standard de pensionare de 67 de ani, pe cand in Romania varsta standard de pensionare este de 65 de ani.
Intrebare 3: In ipoteza in care contractul meu de munca din tara respectiva se va derula si dupa varsta de 65 de ani, pot cere in Romania recalcularea pensiei integrale (fara penalizare, includere stagiu militar, studii, etc.) si in continuare sa am si contractul de munca permanent in respectiva tara UE in paralel, cu toate ca in respectiva tara ar fi 2 ani pana la varsta standard de pensionare?

Va multumesc,
VN


Raspunsuri:
1.Trebuie sa anunțați CJP pentru suspendarea pensiei anticipate partial, pentru perioada cât aveți contract de munca, iar când încetați acest contract anunțați din nou pe repunere în plata, dacă acest lucru se va petrece înainte de împlinire drept la pensie limita de varsta.
2.La data revenirii la pensie anticipata cuantumul pensiei se va recalcula în conformitate cu valoarea punctului de pensie, precum și cu modul de calcul al acesteia, având în vedere modificarea formulei de calcul al pensiei.
3.Logic, când îndepliniți condițiile de pensionare la limita de varsta, trecerea, de regula, se face automat, luându-se în calcul și eventualele perioade asimilate, dacă aveți depuse actele necesare la dosar, precum și perioadele lucrate pe perioada suspendarii pensiei anticipate partial, iar dacă nu se va face din oficiu, sau se va întârzia cereti acest lucru în scris, depunând și dovezile pentru perioadele contribuție ulterior.
Re: Suspendare Pensie Anticipata Partiala
Scris de: la pensie la data: 01/20/2021 4:33am
Raspunsul domnului Gica contine unele erori.
1 Pensia anticipata partiala nu se suspenda in cazul angajarii in alta tara, deci nu sunteti obligat sa anuntati Casa de pensii ca va angajati in strainatate. Prevederea nu este mentionata in legislatie dar este confirmata de raspunsul dat la aceasta intrebare de catre functionarii Casei de pensii.
2 Pe durata cat beneficiati de pensie anticipata partiala pensia se indexeaza prin modificarea valorii punctului de pensie.
In cazul inlocuirii actualei legi a pensiilor 263/2010 cu noua lege a pensiilor 127/2019 incepand cu luna septembrie a acestui an, pensia dv anticipata partiala va fi recalculata automat conform prevederilor noii legi.
3 La implinirea varstei standard de pensionare de 65 ani pensia dv anticipata partiala se va transforma in pensie pentru limita de varsta (indiferent daca lucrati sau nu in strainatate) si se va recalcula din oficiu, fara cerere, luanduse in calcul stagiile de cotizare asimilate, daca ati depus actele necesare la dosar. Este necesar sa depuneti o cerere daca trecerea la pensie pentru limita de varsta , din oficiu, intarzie o perioada mai mare de 2-3 luni.
Re: Suspendare Pensie Anticipata Partiala
Scris de: Vasile Nedelcu la data: 01/23/2021 10:31am
Multumesc domnaule Gica
Re: Suspendare Pensie Anticipata Partiala
Scris de: Vasile Nedelcu la data: 01/23/2021 10:32am
Vasile Nedelcu :
Multumesc domnule GicaH
(Imi cer scuze pentru typo)
Re: Suspendare Pensie Anticipata Partiala
Scris de: Vasile Nedelcu la data: 01/23/2021 10:34am
Vasile Nedelcu :
Multumesc domnule GicaH
(Imi cer scuze pentru typo)
Re: Suspendare Pensie Anticipata Partiala
Scris de: Vasile Nedelcu la data: 01/23/2021 10:41am
la pensie :
Raspunsul domnului Gica contine unele erori.
1 Pensia anticipata partiala nu se suspenda in cazul angajarii in alta tara, deci nu sunteti obligat sa anuntati Casa de pensii ca va angajati in strainatate. Prevederea nu este mentionata in legislatie dar este confirmata de raspunsul dat la aceasta intrebare de catre functionarii Casei de pensii.
2 Pe durata cat beneficiati de pensie anticipata partiala pensia se indexeaza prin modificarea valorii punctului de pensie.
In cazul inlocuirii actualei legi a pensiilor 263/2010 cu noua lege a pensiilor 127/2019 incepand cu luna septembrie a acestui an, pensia dv anticipata partiala va fi recalculata automat conform prevederilor noii legi.
3 La implinirea varstei standard de pensionare de 65 ani pensia dv anticipata partiala se va transforma in pensie pentru limita de varsta (indiferent daca lucrati sau nu in strainatate) si se va recalcula din oficiu, fara cerere, luanduse in calcul stagiile de cotizare asimilate, daca ati depus actele necesare la dosar. Este necesar sa depuneti o cerere daca trecerea la pensie pentru limita de varsta , din oficiu, intarzie o perioada mai mare de 2-3 luni.


Multumesc "la pensie" pentru raspuns.
In raspunsul dumneavoastra la intrebarea 1 scrieti:

"Prevederea nu este mentionata in legislatie dar este confirmata de raspunsul dat la aceasta intrebare de catre functionarii Casei de pensii."

Trebuie sa inteleg ca au mai fost astfel de cazuri si ca la o intrebare similara functionarii casei de pensii au raspuns ca nu trebuie anuntata Casa de Pensii?

Ar fi recomandabil sa intreb Casa de Pensii printr-un email (acum raspund destul de repede intrebarilor) pentru a avea un raspuns oficial din partea casei?

Va Multumesc,
VN
Re: Suspendare Pensie Anticipata Partiala
Scris de: la pensie la data: 01/25/2021 8:23am
Da, un vizitator al acestui site a mentionat ca la intrebarea pusa de el, functionarul Casei de pensii i-a dat raspunsul ca are dreptul sa se angajeze in strainatate in cazul in care are pensie anticipata partiala, fara ca pensia sa fie suspendata.
Pentru a fi convins de aceasta este recomandabil sa intrebati la Casa de pensii si daca nu va deranjaza ne comunicati si noua raspunsul lor.
Re: Suspendare Pensie Anticipata Partiala
Scris de: Vasile Nedelcu la data: 03/03/2021 10:01am
la pensie :
Da, un vizitator al acestui site a mentionat ca la intrebarea pusa de el, functionarul Casei de pensii i-a dat raspunsul ca are dreptul sa se angajeze in strainatate in cazul in care are pensie anticipata partiala, fara ca pensia sa fie suspendata.
Pentru a fi convins de aceasta este recomandabil sa intrebati la Casa de pensii si daca nu va deranjaza ne comunicati si noua raspunsul lor.


Buna ziua coordonatorilor site-ului "la pensie",
Am confirmarea celor spuse de dumneavoastra, respectiv nu exista precizari in legislatia romana referitoare la situatie pe care am prezentat-o.

Citat din raspunsul primit:
"Raspunsul consultantului CNPP este următorul:
Stimate domn,
Legislatia din Romania nu contine precizari privind non-cumulul cu venituri
obtinute din alte state."

Va rog sa-mi spuneti daca va pot ajuta prin a va remite si dvs. aceasta precizare. Contactati-ma pe email pt acest lucru.
Re: Suspendare Pensie Anticipata Partiala
Scris de: la pensie la data: 03/03/2021 12:15pm
Va multumim pentru informatia dv.
Nu este necesara o alta precizare, este suficienta confirmarea dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1