Subiect "legea 279/2020 + Grupa2 de munca" Deschis de CONSTANTIN la data: 01/20/2021 3:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
legea 279/2020 + Grupa2 de munca
Scris de: CONSTANTIN la data: 01/20/2021 3:00am
Gen:masculin
Data nasterii:13.11.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: locuiesc de 35 ani intr-o zona poluata definita conform legii 279/2020.Am 35 ani de vechime neintrerupta in munca din care 10 ani si 7 luni lucrati in conditiile Grupei 2 de munca. La acestea se adauga 5 ani de studii universitare curs de zi si 9 luni stagiul militar.
Se cumuleaza reducerea varstei standard de pensionare cf legii 279/2020 cu reducerea aferenta grupei 2 de munca?
Cand pot fi pensionat fara penalizare? dar cu penalizare?
Re: legea 279/2020 + Grupa2 de munca
Scris de: la pensie la data: 01/20/2021 5:22am
Reducerea varstei de pensionare pentru faptul ca ati avut domiciliul in o zona poluata nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
In aceste conditii aveti urmatoarele drepturi la pensie :
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 13 noiembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioadele stagiuluimilitar si studiilor universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 3 luni
Grupa II de munca a fost asimilata cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 4 luni si aveti dreptul sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 8 luni adica in data de 13 iulie 2022.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata.
Re: legea 279/2020 + Grupa2 de munca
Scris de: GicaH la data: 01/20/2021 6:06am
la pensie :
Reducerea varstei de pensionare pentru faptul ca ati avut domiciliul in o zona poluata nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
In aceste conditii aveti urmatoarele drepturi la pensie :
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 13 noiembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioadele stagiuluimilitar si studiilor universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 3 luni
Grupa II de munca a fost asimilata cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 4 luni si aveti dreptul sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 8 luni adica in data de 13 iulie 2022.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata.


După câte știam eu, pentru pensie anticipata nu se iau în considerare stagiile asimilate, cum sunt în acest caz Stagiul militar și cursurile universitare.
Aceste, totuși, se vor lua în calcul după 01 septembrie 2021 prin aplicarea noii legi a pensiilor, caz în care pensia anticipata nediminuata se transforma în pensie limita de varsta, asta dacă se va aplica asa cum este acum....
Re: legea 279/2020 + Grupa2 de munca
Scris de: la pensie la data: 01/20/2021 7:23am
Pentru domnul Gica.
Observatia dv este corecta.
Re: legea 279/2020 + Grupa2 de munca
Scris de: GicaH la data: 01/20/2021 9:32am
GicaH :
la pensie :
Reducerea varstei de pensionare pentru faptul ca ati avut domiciliul in o zona poluata nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
In aceste conditii aveti urmatoarele drepturi la pensie :
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 13 noiembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioadele stagiuluimilitar si studiilor universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 3 luni
Grupa II de munca a fost asimilata cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 4 luni si aveti dreptul sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 8 luni adica in data de 13 iulie 2022.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata.


După câte știam eu, pentru pensie anticipata nu se iau în considerare stagiile asimilate, cum sunt în acest caz Stagiul militar și cursurile universitare.
Aceste, totuși, se vor lua în calcul după 01 septembrie 2021 prin aplicarea noii legi a pensiilor, caz în care pensia anticipata nediminuata se transforma în pensie limita de varsta, asta dacă se va aplica asa cum este acum....
Deci în prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuată).
Re: legea 279/2020 + Grupa2 de munca
Scris de: Carp Mircea la data: 01/21/2021 3:52am
Legea 127/2019
Art.60

(2) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordării pensiei anticipate se iau în considerare perioadele asimilate prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. d)-h) și art. 15.
Se subintelege ca aliniatele de mai jos nu vor intra.
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi sau, după caz, cu frecvență ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, ori a unui ciclu de studii universitare, cu condiția absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licență, diplomă de master sau diploma de doctor, după caz;
c) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;
Re: legea 279/2020 + Grupa2 de munca
Scris de: Nicolae la data: 01/21/2021 6:12am
Carp Mircea :
Legea 127/2019
Art.60

(2) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordării pensiei anticipate se iau în considerare perioadele asimilate prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. d)-h) și art. 15.
Se subintelege ca aliniatele de mai jos nu vor intra.
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi sau, după caz, cu frecvență ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, ori a unui ciclu de studii universitare, cu condiția absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licență, diplomă de master sau diploma de doctor, după caz;
c) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;


In context este interpretabila norma de la art. 14 alin. (1) lit.h)a realizat perioade necontributive care au constituit vechime în muncă în baza legislaţiei în vigoare până la data de 1 aprilie 2001.
Or, perioadele la care va referiti au fost perioade necontributive care au constituit vechime în muncă în baza legislaţiei în vigoare până la data de 1.04.2001.
Re: legea 279/2020 + Grupa2 de munca
Scris de: Nicolae la data: 01/21/2021 6:24am
Carp Mircea :
Legea 127/2019
Art.60

(2) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordării pensiei anticipate se iau în considerare perioadele asimilate prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. d)-h) și art. 15.
Se subintelege ca aliniatele de mai jos nu vor intra.
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi sau, după caz, cu frecvență ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, ori a unui ciclu de studii universitare, cu condiția absolvirii acestora/acestuia cu diplomă, diplomă de licență, diplomă de master sau diploma de doctor, după caz;
c) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;

Si inca ceva: L. 127/2019 Art. 57 (1) Persoanele care au depăşit stagiul complet de cotizare prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puţin 8 ani pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5.
(2) La stabilirea stagiului complet de cotizare potrivit alin. (1) se iau în considerare şi perioadele asimilate prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. b)-h) şi art. 15.
Re: legea 279/2020 + Grupa2 de munca
Scris de: la pensie la data: 01/21/2021 7:26am
Domnul Gica are dreptate pentruca domnul Constantin se incadreaza in art 57 nu 60 din noua lege a pensiilor asa cum precizeaza si domnul Nicolae.
Re: legea 279/2020 + Grupa2 de munca
Scris de: Carp Mircea la data: 01/21/2021 7:36am
De retinut ca art.57 se refera la pensia de limita de varsta.Nu are tangenta/legatura cu pensia anticipata.
Re: legea 279/2020 + Grupa2 de munca
Scris de: la pensie la data: 01/21/2021 8:42am
Domnilor va propun sa incetam disputele de ordin lingvistic.
Scopul nostru este ca domnul Constantin sa inteleaga drepturile dansului de pensie pentru stagiul total de cotizare realizat.
Acestea sunt :
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010.
- pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 13 noiembrie 2025.
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare, in data de 13 iulie 2022
La intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 127/2019, daca prevederile acesteia nu se modifica, se adauga dreptul de pensionare imediata cu pensie pentru limita de varsta, pentru realizarea unui stagiu de cotizare de 43 ani (35 + 8) cumuland stagiul de cotizare lucrat (35 ani) + stagiul de cotizare acordat pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca (2 ani si 6 luni) + stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar (9 luni) si stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare (5 ani).
Re: legea 279/2020 + Grupa2 de munca
Scris de: GicaH la data: 01/21/2021 11:00am
la pensie :
Domnilor va propun sa incetam disputele de ordin lingvistic.
Scopul nostru este ca domnul Constantin sa inteleaga drepturile dansului de pensie pentru stagiul total de cotizare realizat.
Acestea sunt :
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010.
- pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 13 noiembrie 2025.
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare, in data de 13 iulie 2022
La intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 127/2019, daca prevederile acesteia nu se modifica, se adauga dreptul de pensionare imediata cu pensie pentru limita de varsta, pentru realizarea unui stagiu de cotizare de 43 ani (35 + 8) cumuland stagiul de cotizare lucrat (35 ani) + stagiul de cotizare acordat pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca (2 ani si 6 luni) + stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar (9 luni) si stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare (5 ani).

Aveți dreptate, precizarea mea doar se referea la faptul ca după legislația actuala, valabilă pana la 01 septembrie 2021, domnul Constantin nu are dreptul decât la pensie anticipata partial.
Nu am dorit sa agit spiritele.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1