Subiect "pensie anticipat partiala" Deschis de Radu la data: 01/20/2021 6:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipat partiala
Scris de: Radu la data: 01/20/2021 6:43am
Gen:m
Data nasterii:05051961
Stagiul de cotizare:prima angajare sept 1980,oct incorporat ,reluat activitatea aprilie 1982 pana in prezent.
Alte date:
Intrebare:Cand ma pot pensiona anticipat partial si cu ce procent penalizare.
pot desfasura o activitate,taxi,uber,pfa,etc?
Multumesc
Multumesc
Re: pensie anticipat partiala
Scris de: la pensie la data: 01/21/2021 3:51am
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 05 mai 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 05 mai 2021. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului. Daca o cereti in 05 mai 2021 si pana atunci lucrati, diminuarea va fi de 18 %.
Dupa pensionarea cu pensie anticipata partiala puteti sa cumulati pensia cu salariul daca nu lucrati cu contract de munca in o munca dependenta ci lucrati in o munca independenta. Cum va fi clasificata munca pe care vreti sa o lucrati cereti sfatul unui analist financiar
Re: pensie anticipat partiala
Scris de: Radu la data: 01/22/2021 4:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos
Re: pensie anticipat partiala
Scris de: Radu la data: 02/18/2021 2:56am
Buna dimineata,

va rog un sfat autorizat.
Cum recomandati?
sa ies anticipat partial dupa legea veche unde se aplica coeficientul de corectie sau sa dupa noua formula ?

multumesc,

radu
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1