Subiect "perioade asimiliate de somaj" Deschis de elena la data: 01/21/2021 2:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
perioade asimiliate de somaj
Scris de: elena la data: 01/21/2021 2:41am
Gen:
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
conform legii somajului nr.76/2002 in anul 2007 am intrat in somaj.Am beneficiat de ajutor de somaj ptr.2 luni dupa care m-am angajat cu contract pe nedeterminata.Conform art.72 dupa angajare ptr. o perioada de 1 an am beneficiat de o suma lunara de 30% din cuantumul indemnizatiei de somaj.Avand in vedere ca,cartea de munca a fost predata noului angajator,sumele reprezentand 30% nu mai sunt completate in carnetul de munca.Detin doar fluturasii primiti de la posta.Aceaste sume se considera venit la calcului pensiei? Intreb acest lucru deoarece am cont la casa de pensii si nu le regasesc in raportul
existent.Stiu ca indemnizatia de somaj se trecea in carnetul de munca cu care m-am prezentat la somaj dar numai pe 2 luni.Dupa aceea nu am mai mers cu cartea la somaj ca se fie trecute sumele de 30% ptr. restul anului.Ce sfat imi dati ? Multumesc frumos.
Re: perioade asimiliate de somaj
Scris de: la pensie la data: 01/21/2021 8:02am
Sumele primite de dv au fost platite de Oficiul Judetean al Fortelor de Munca din bugetul asigurarilor pentru somaj si in acest caz ei trebuiau sa va plateasca contributia de asigurari sociale (CAS). Deci adresati-va acestora sa va elibereze o adeverinta cu aceste sume.
Re: perioade asimiliate de somaj
Scris de: GicaH la data: 01/21/2021 9:58am
elena :
Gen:
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
conform legii somajului nr.76/2002 in anul 2007 am intrat in somaj.Am beneficiat de ajutor de somaj ptr.2 luni dupa care m-am angajat cu contract pe nedeterminata.Conform art.72 dupa angajare ptr. o perioada de 1 an am beneficiat de o suma lunara de 30% din cuantumul indemnizatiei de somaj.Avand in vedere ca,cartea de munca a fost predata noului angajator,sumele reprezentand 30% nu mai sunt completate in carnetul de munca.Detin doar fluturasii primiti de la posta.Aceaste sume se considera venit la calcului pensiei? Intreb acest lucru deoarece am cont la casa de pensii si nu le regasesc in raportul
existent.Stiu ca indemnizatia de somaj se trecea in carnetul de munca cu care m-am prezentat la somaj dar numai pe 2 luni.Dupa aceea nu am mai mers cu cartea la somaj ca se fie trecute sumele de 30% ptr. restul anului.Ce sfat imi dati ? Multumesc frumos.



Angajându-se după 2 luni cu contract pe perioada nedeterminata, nu cred ca ati mai primit ceva, cei 30% menționați, care nici în lege nu se afla, deci după somaj în evidenta aveți din REVISAL, salariul brut, care se ia în calcul la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1