Subiect "pensie anticipata urmata de pensie limita de varsta" Deschis de gabriela la data: 01/22/2021 12:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata urmata de pensie limita de varsta
Scris de: gabriela la data: 01/22/2021 12:03pm
Gen:Feminin
Data nasterii:02.06.1959
Stagiul de cotizare:37 ani fara facultate
Alte date:
Intrebare:Daca am avut doasar ptr pensie anticipata si nu am beneficiat, lucrand in continuare dar fara sa retrag dosarul pot beneficia de indicele de corectie aplicat in momentul iesirii la pensie ptr limita de varsta
Buna ziua,

Ma numesc Gabriela, sunt din Bacau si va rog sa ma consiliati in urmatoarea problema legata de decizia de pensionare pentru limita de varsta.

In anul 2018 am depus pentru calcul, dosar pentru pensie anticipata, (anexez decizia din 2018), deoarece alta varianta pentru a afla cuantumul acesteia , asa cum am fost informata de catre responsabilii de la casa de pensie Bacau, nu exista.
Deoarece din vina agentului postal nu am primit decizia la timp, m-am prezentat la casa de pensii dupa cele 30 zile pentru a ma interesa de stadiul dosarului. .

Mi s-a eliberat decizia si verbal am anuntat ca eu voi continua activitatea si nu voi da curs deciziei, nedepunand o nota de lichidare de la locul de munca prin care sa dovedesc ca dau curs dosarului si nici nu am facut o cerere in acest sens.

M-am prezentat mai tarziu la ghiseu pentru retragerea dosarului dar mi s-a comunicat de catre cei de la ghiseu sa revin atunci cand indeplinesc conditia de iesire la pensie pentru limita de varsta.

Pe 6 noiembrie 2020 am depus un nou dosar pentru iesire la pensie pentru limita de varsta, si pe 19.01.2021 am intrat in posesia acestei decizii.

Calculul pensiei pentru iesire la pensie la limita de varsta, s-a efectuat cu indicele din anul 2018, in conditiile in care eu nu am beneficiat de acesta pensie anticipata, si nici pe decizie initiala la punctul C-"Plata drepturilor se va face incepand cu data de ..... "nu este prevazuta o data, deoarece eu nu am facut dovada ca am incetat activitatea conform solicitarii legii.

Pe data de 19.01.2020, am intrat in posesia a doua decizii pentru iesire la pensie la limita de varsta: una din 15.01.2021 in care se mentiona ca plata drepturilor se va face incepand cu 02.11.2020 si alta decizie din 18.01.2021 in care se mentioneaza ca plata drepturilor se va face incepand cu 01.12.2020 (anexez ambele decizii). In acest caz care este corecta?

Fata de cele prezentate va rog va rog sa-mi confirmati daca este legal si corect sa contestez calculul efectuat la decizia de iesire la limita de varsta cu indicele de corectie utilizat in 2018, respectiv 1.15 sau lucrand in continuare pana la primirea deciziei , respectiv data de 19.01.2021, pot beneficia de calculul pensiei cu indicele de corectie din anul 2020.

Dovada continuitatii activitatii mele se poate observa atat prin inscrisurile angajatorului in programul Revisal cat si prin adeverinta eliberata de catre acesta,si de faptul ca nu am beneficiat de pensia anticpata emisa, si solicit calculul pensiei conform indicelui aplicat in anul 2020.

Conform celor relatate, va rog sa-mi comunicati daca pot contesta decizia sau daca am castig de cauza in cazul in care ma voi adresa instantei de judecata.

Deasemeni care este termenul legal de punere in plata a drepturilor prevazute in cele doua decizii: 02.11.2020 sau 01.12.2020.

Va multumesc anticipat si rog un raspuns in termen pentru a beneficia de termenul legal de contestatie.


Cu stima
Gabriela
Re: pensie anticipata urmata de pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/22/2021 3:29pm
Conform art 52 din legea actuala a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 02 noiembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 5 luni.
Conform art 170 din legea 263/2010 indicele de corectie se acorda la iesirea initiala la pensie. In cazul dv se considera iesirea initiala la pensie cea din anul 2018 cu indicele de corectie de 1,15. Acest indice de corectie a fost aplicat punctajului mediu realizat pentru perioada lucrata inainte de depunerea dosarului pentru pensie anticipata partiala.
La calculul punctajului realizat pentru stagiul lucrat dupa depunerea dosarului pentru pensie anticipata partiala nu se aplica indice de corectie si deci nu castigati daca contestati neaplicarea indicelui de corectie din 2020
Temeiul legal al acordarii pensiei pentru limita de varsta incepand cu 02 noiembrie 2020 este art 52 din legea pensiilor 263/2010 si aceasta trebuia sa fie acordata din oficiu (fara cerere sau dosar) daca nu ati fi retras dosarul pentru pensie anticipata partiala.
Nu cunoastem ce contine decizia care va acorda dreptul la pensie pentru limita de varsta incepand cu 01 decembrie 2020. Presupunem ca se datoreaza faptului ca ati retras dosarul de pensie anticipata partiala si ati depus un alt dosar pentru pensie pentru limmita de varsta in data de 06 noiembrie 2020.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1