Subiect "Recalculare pensie cu date actualizate" Deschis de Klara Kalamar la data: 01/23/2021 12:18pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie cu date actualizate
Scris de: Klara Kalamar la data: 01/23/2021 12:18pm
Gen:F
Data nasterii:21.01.1960
Stagiul de cotizare:30 ani 5 luni si 28 zile ca salariat si 10 ani si 10 luni ca pensionar
Alte date: pensie de invaliditate gr. III din 1 aprilie 2010
Intrebare: Deoarece in septembri anul curent voi indeplini conditiile pentu acordarea pensiei pentru limita de varsta am dorit sa fac o aproximatie a valorii acesteia introducand datele reale pentru ultimii 5 ani in programul de calcul. Pana acum pentru acesti ani a fost inrodusa o suma fictiva de 1200 lei lunar. Insa aici m-am blocat, nestiind cum sa dau "Recalculare" pe baza datelor nou introduse. Va rog sa-mi dati instructiuni in acest sens.
Va multumesc.
Re: Recalculare pensie cu date actualizate
Scris de: Klara Kalamar la data: 01/23/2021 12:22pm
Klara Kalamar :
Gen:F
Data nasterii:21.01.1960
Stagiul de cotizare:30 ani 5 luni si 28 zile ca salariat si 10 ani si 10 luni ca pensionar
Alte date: pensie de invaliditate gr. III din 1 aprilie 2010
Intrebare: Deoarece in septembri anul curent voi indeplini conditiile pentu acordarea pensiei pentru limita de varsta am dorit sa fac o aproximatie a valorii acesteia introducand datele reale pentru ultimii 5 ani in programul de calcul. Pana acum pentru acesti ani a fost inrodusa o suma fictiva de 1200 lei lunar. Insa aici m-am blocat, nestiind cum sa dau "Recalculare" pe baza datelor nou introduse. Va rog sa-mi dati instructiuni in acest sens.
Va multumesc.

"Mentionez ca datele au fost introduse la utilizatorul cu numele klara kalamar."
Re: Recalculare pensie cu date actualizate
Scris de: la pensie la data: 01/25/2021 3:55am
Presupunem ca nu ati inteles functionarea programului.
Nu trebuie sa dati "Recalculare"
- Daca aveti de modificat o cifra din o anumita luna si un anumit an faceti mai intai click pe anul respectiv dupa care click pe cifra respectiva pe care o modificati. Dupa ce faceti toate modificarile de pe pagina faceti click pe "continuare" si ca urmare se memoreaza modificarile facute pe pagina respectiva si se fac toate calculele necesare ca urmare a acestor modificari.
-Daca vreti sa calculati punctajul necesar pe o perioada anumita care se adauga unei alte perioade pentru care aveti decizie si cunoasteti punctajul pe acea perioada, in cazul dv daca vreti sa calculati punctajul pentru perioada cat ati primit pensie de invaliditate procedati astfel :
In pagina de intrare in caseta "Punctaj decizie pensie anterioara" introduceti punctajul anual din decizia de pensie de invaliditate fara a mai introduce in program sume in perioada inainte de pensia de invaliditate.
Introduceti in program data incetarii activitatii data trecerii la pensie pentru limita de varsta daca pana atunci doriti sa faceti calculul.
Introduceti sumele primite lunar in perioada pensiei de invaliditate cumuland pensia de invaliditate cu salariul, daca ati mai lucrat si cu jumatate de norma, dupa fiecare pagina facand click pe "continuare" chiar si la ultima pagina.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1