Subiect "calculator pensii" Deschis de STANCIU DANIELA la data: 01/23/2021 1:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculator pensii
Scris de: STANCIU DANIELA la data: 01/23/2021 1:03pm
Gen:f
Data nasterii:18/07/1963
Stagiul de cotizare:36-37
Alte date:
Intrebare:
buna ziua
revin cu rectificare calculul pensiei este pe numele stanciu daniela si am bagat 438luni
lucrez in ture si nu stiu daca se mai adauga separat un spor de 10%pt lucrul de noapte
Re: calculator pensii
Scris de: GicaH la data: 01/24/2021 3:54am
STANCIU DANIELA :
Gen:f
Data nasterii:18/07/1963
Stagiul de cotizare:36-37
Alte date:
Intrebare:
buna ziua
revin cu rectificare calculul pensiei este pe numele stanciu daniela si am bagat 438luni
lucrez in ture si nu stiu daca se mai adauga separat un spor de 10%pt lucrul de noapte


În program, după 01.04.2001 se trec buturile, în care se afla incluse și sporurile. Pensia suplimentara nu se trece, aceasta este calculata automat de program, iar sporul de vechime se trece în rubrica sporuri forma de procente. Alte sporuri le treceți dacă aveți adeverințe de la angajatori.
În plus, trebuie sa treceți Stagiul exact în ani și luni, pentru a vi se calcula data când aveți dreptul la pensie și cand vreți sa depuneti cererea pentru a se calcula penalizarea la pensie anticipata partial.
Re: calculator pensii
Scris de: la pensie la data: 01/25/2021 7:10am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - ianuarie 1985 3 %
Intre februarie 1985 - martie 1992 6 %
2 Asa cum precizeaza domnul Gica pentru contributia la pensie suplimentara nu trebuie sa introduceti date pentruca programul calculeaza automat sporurile pentru aceasta.
3 Deasemeni daca ati lucrat in ture in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 introduceti in program sporul de 4,73 % pe perioada in care orele de noapte au fost platite cu o majorare de 15 % sau un procent de 7,88 % pe perioada in care orele de noapte au fost platite cu o majorare de 25 %.
Daca ati lucrat in ture dupa aprilie 2001 introduceti in program salariul brut pentru care s-a platit CAS si nu mai introduceti spor deoarece acesta contine si sporul pentru orele de noapte.
4 Daca cereti pensie anticipata partiala in data de 01 iulie 2021 pentru o anticipare de 55 luni si stagiul de cotizare de 36 ani si 6 luni, care depaseste stagiul complet de cotizare cu 3 ani, diminuarea pensiei anticipate partiale va fi de 19,25%.
5 Nu trebuie sa aveti in vedere cum se calculeaza pensia conform noii legi a pensiilor pentruca daca va pensionati inainte, la intrarea in vigoare a acesteea se recalculeaza toate pensiile comform noilor prevederi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1