Subiect "Procedura anulare decizie" Deschis de Cerban Adrian la data: 01/26/2021 9:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Procedura anulare decizie
Scris de: Cerban Adrian la data: 01/26/2021 9:15am
Gen:M
Data nasterii:13.10.1956
Stagiul de cotizare:peste 39 ani
Alte date:2 ani 11 luni grupa II, facultate 5 ani,armata 9 luni
Intrebare:Am depus cerere de P.A.P.pe 22.12.2020 pemtru a prinde indicele de 1,41 din 2020.Am primit ieri decizia si ma gandeam sa folosesc termenul de 30 de zile pentru a o anula daca ma asigur ca indicele pe 2021 va fi cel putin la fel de bun ca in 2020 (stiu ca legea asa prevede dar se poate schimba la noi peste noapte).
Presupun ca nu mai pot amana hotararea mea de anulare a deciziei pana la 30 de zile pentru ca pe 13.02.2021 obtin dreptul de pensie la L.V. si am inteles ca CJP emite automat decizia de P.L.V.
Va rog sa mi spuneti cum s-ar putea derula in timp: depunere cerere de anulare, emitere decizie de anulare si depunere cerere P.L.V. astfel incat sa incep demersul de anulare cat mai tarziu (poate se comunica oficial indicele pe 2021) dar sa nu ma trezesc automat cu decizia de L.V. pe 13.02.2021 care practic imi incalca dreptul de 30 de zile de a anula prima decizie.
Poate imi dati o idee de cum sa procedez.
Re: Procedura anulare decizie
Scris de: la pensie la data: 01/27/2021 2:52am
Regretam ca nu va putem da o solutie deoarece procedura propusa de dv depinde de birocratie si se deruleaza conform unor instructiuni interne pe care nu le cunoastem.
Este foarte probabil ca sa nu puteti obtine anularea deciziei de pensionare cu pensie anticipata partiala si sa retrageti dosarul inainte de data de 13 februarie 2021 astfel ca la aceasta data avand dreptul la pensie pentru limita de varsta si avand si dosarul depus sa vi se emita decizia de pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1