Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de stanciu daniela la data: 01/26/2021 11:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: stanciu daniela la data: 01/26/2021 11:10am
Gen:f
Data nasterii:18/07/1963
Stagiul de cotizare:36 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:buna seara

lucrez in sistemul sanitar si as vrea sa imi depun dosarul de pensionare in iulie 2021
am folosit calculatorul de pensii si mi-as dori sa verificati daca am introdus corect datele
stiu ca pt lucrul de noapte se acorda un supliment de 10%
si pt perioada 1980-1986 am lucrat munca in acord se dau si pt aceasta 10%?
va cer sfatul si va intreb cind este bine sa imi pun dosarul pe aceasta lege sau pe cea care va intra in vigoare la 1 sept?
care ar fi penalizarea pt pensie anticipata partial?

am lucrat in serviciul de ati 1990 -2004 beneficiez de vreo reducere?
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 01/27/2021 3:50am
La majoritatea intrebarilor v-am raspuns anterior daca nu l-ati citit il repetam :
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - ianuarie 1985 3 %
Intre februarie 1985 - martie 1992 6 %
2 Asa cum precizeaza domnul Gica pentru contributia la pensie suplimentara nu trebuie sa introduceti date pentruca programul calculeaza automat sporurile pentru aceasta.
3 Deasemeni daca ati lucrat in ture in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 introduceti in program sporul de 4,73 % pe perioada in care orele de noapte au fost platite cu o majorare de 15 % sau un procent de 7,88 % pe perioada in care orele de noapte au fost platite cu o majorare de 25 %.
Daca ati lucrat in ture dupa aprilie 2001 introduceti in program salariul brut pentru care s-a platit CAS si nu mai introduceti spor deoarece acesta contine si sporul pentru orele de noapte.
4 Daca cereti pensie anticipata partiala in data de 01 iulie 2021 pentru o anticipare de 55 luni si stagiul de cotizare de 36 ani si 6 luni, care depaseste stagiul complet de cotizare cu 3 ani, diminuarea pensiei anticipate partiale va fi de 19,25%.
5 Nu trebuie sa aveti in vedere cum se calculeaza pensia conform noii legi a pensiilor pentruca daca va pensionati inainte, la intrarea in vigoare a acesteea se recalculeaza toate pensiile comform noilor prevederi.

Nu cunoastem daca perioada lucrata de dv la ATI a fost incadrata in grupele de munca, presupunem ca da. Pentru a afla grupa de munca adresati-va angajatorului si daca a fost incadrata in grupele de munca reveniti si ne comunicati grupele de munca si va vom preciza ce drepturi suplimentare aveti pentru aceasta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1