Subiect "varsta pensiei anticipate" Deschis de irimes andreea la data: 07/04/2008 11:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta pensiei anticipate
Scris de: irimes andreea la data: 07/04/2008 11:41am
Gen:feminin
Data nasterii:08 02 1954
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:spor munca grea,spor de noapte
Intrebare:in ce data as putea sa-mi depun dosarul de pensie anticipata avand in vedere ca am crescut 5 copii?
Re: varsta pensiei anticipate
Scris de: la pensie la data: 07/04/2008 3:49pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru crestere copii, in octombrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani s 4 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 5 copii beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare pe care dv o indepliniti. Astfel aveti dreptul la pensie la limita de varsta incepand cu octombrie 2011.
Pensie anticipata puteti cere numai daca aveti indeplinite doua conditii :varsta mai mica decat varsta standard de pensionare reduse(52 ani si 8 luni) pe care o indepliniti din octombrie 2006 si stagiul de cotizare cu 10 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare (39 ani si 4 luni) pe care nu il indepliniti.
Puteti cere insa pensie anticipate partiala avand indeplinita aceeasi conditie de varsta 52 ani si 8 luni si stagiul mai mare decat stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1