Subiect "virsta de pensionare" Deschis de ioan amaricai la data: 06/22/2009 3:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
virsta de pensionare
Scris de: ioan amaricai la data: 06/22/2009 3:24am
Gen:
Data nasterii:01.08.1958
Stagiul de cotizare:23 ani
Alte date:17 ani in minerit subteran 100% si 6 ani constructii in Italia
Intrebare:care este virsta la care pot iesi la pensie?
Re: virsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/23/2009 2:05am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 01 august 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiile de gr I au fost echivalate dupa 1 aprilie 2001 fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
In cazul dv Gr I lucrata in minerit in subteran mai mult de 50 % a fost echivalata cu grupa conditii speciale .
Pentru stagiul de gr I de 17 ani se acorda un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu de cotizare total de 31 ani si 6 luni in Romania iar cu stagiul din Italia realizati un stagiu total de 37 ani si 6 luni.
Exista urmatoarele variante de pensionare
Varianta 1
Indiferent cu ce grupa a fost echivalat stagiul de gr I dupa aprilie 2001 prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 pentru stagiul de 17 ani in gr I beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 9 ani si 7 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani si 5 luni, adica in 01 ianuarie 2014, dar pentru a indeplini si conditia ca stagiu de cotizare sa fie peste 35 ani aveti nevoie de o dovada cu stagiul lucrat si cotizat in Italia. Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011 astfel ca daca nu se prelungeste valabilitatea acestuia nu veti putea beneficia de prevederile lui.
Varianta 2
Datorita faptului ca locul dv de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 19/2000 pentru un stagiu total in aceasta grupa intre 15 ani si 17 ani si 6 luni aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 6 ani si pensionarea la limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 01 august 2017 si reducerea stagiului complet de cotizare la 29 de ani pe care il indepliniti fara a dovedi stagiul lucrat in Italia.
Daca stagiul lucrat in Italia a fost lucrat printr-o firma de constructii cu sediul in Romania atunci acest stagiu este luat in calcul si la punctajul pensiei iar daca ati lucrat la o firma din Italia si ati platit contributie la pensie acolo acel stagiu este luat in calcul numai ca vechime pentru pensia din Romania dar este luat in calculul pensiei din Italia. In acest caz cele doua pensii pot fi cumulate in tara de domiciliu prin intermediu Casei Nationale de Pensii (CNPAS) si a institutiei care se ocupa cu pensile in Italia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1