Subiect "Pensie pt limita de varsta" Deschis de Lucy la data: 06/22/2009 9:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie pt limita de varsta
Scris de: Lucy la data: 06/22/2009 9:31am
Gen: M
Data nasterii:septembrie 1952
Stagiul de cotizare:45
Alte date:
Intrebare:As dori sa stiu la D-ul din *52 care are si 26 ani si 11 luni la Gr. II, iar diferenta de stagiui de cotizare este in conditi normale, cum i se calculeaza pensia pt. limita de varsta? Dupa Legea 19/2000 iasa varsta minima de 57, 2 luni, dupa calculatorul d-voastra 59..., . Varsta standart pana in noiembrie este de 63 ani 7 luni din care se scade 6 ani si 6 luni pt stagiu de 26 si 11 luni la gr.II. Va multumesc anticipat,
Re: Pensie pt limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/23/2009 1:33am
Calculul varstei de pensionare conform legii 19/2000 se face astfel:
1. Se calculeaza varsta standard de pensionare ( fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca) si stagiul complet de cotizare in functie de data nasterii conform Anexei 3 din legea19/2000 sau anexei 9 la ordinal 340/2001. Pe site-ul nostru acestea pot fi calculate cu programul “Varsta de iesire la pensie” accesibil de pe pagina principala.Conform acestor reglementari un barbat nascut in septembrie 1952 are varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani si poate iesi la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in septembrie 2017.
Varsta standard de 63 ani si 7 luni de care vorbiti dv este pentru barbatii nascuti in perioada octombrie – decembrie 1945 care pot iesi la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in perioada mai – iulie 2009.
2.Se calculeaza reducerea varstei de pensionare conform prevederilor legii 19/2000 si aceste reduceri se scad din varsta standard de pensionare. Aceste reduceri pot fi calculate pe site-ul nostru cu programul “Reducerea varstei de pensionare” accesibil de pe pagina principala.
In cazul prezentat de dv pentru un stagiu de 26 ani ( in calcul intra numai ani completi) in gr II care a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 se acorda o reducere a varstei de pensionare de 6 ani. Aceasta se scade din varsta standard de pensionare de 65 ani si rezulta o varsta redusa de pensionare de 59 ani si iesirea la pensie la limita de varsta incepand cu septembrie 2011.
Valoarea pensiei depinde de toate salariile avute pe perioada de cotizare si daca aveti aceste date puteti calcula valoarea pensiei cu ajutorul programului “Calcul pensie” accesibil de pe pagina principala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1