Subiect "Cum se calculeaza punctajul de pensie" Deschis de Constantin Trusca la data: 02/21/2021 12:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum se calculeaza punctajul de pensie
Scris de: Constantin Trusca la data: 02/21/2021 12:26am
Gen:M
Data nasterii:13/12/1954
Stagiul de cotizare:25 de ani si 3 luni
Alte date:24 de ani si 3 luni in grupa I de munca
Intrebare:Care este punctajul de pensie pe care ar trebui sa-l am ?
Re: Cum se calculeaza punctajul de pensie
Scris de: la pensie la data: 02/21/2021 3:31pm
Nu putem sa va apreciem punctajul pensiei dv deoarece acesta depinde de sumele castigate pe perioada lucrata.
Calculul acestui punctaj se face astfel :
- Se calculeaza un punctaj lunar impartind castigul lunar la salariul mediu pe economie. Salariile medii pe economie le puteti gasi pe site-ul nostru de la pagina de la adresa :
https://www.lapensie.com/forum/salariul-mediu-pe-tara.php
Pe perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 castigul lunar este constituit din salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent iar dupa aceasta data este constituit din salariul brut pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS).
- Pe perioada in care ati lucrat in grupa I punctajele lunare se majoreaza cu 50 %
-Se calculeaza un punctaj anual impartind suma punctajelor lunare din un an calendaristic la 12 .
- Se calculeaza suma punctelor anuale pe perioada lucrata.
- Se calculeaza punctajul mediu necorectat al pensiei impartind suma punctelor anuale la stagiul complet de cotizare.
- Daca ati iesit initial la pensie dupa 01 ianuarie 2010 si vi s-a acordat un indice de corectie, se calculeaza punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu necorectat cu indicele de corectie acordat.
Valoarea pensiei se calculeaza inmultind punctajul mediu corectat cu valoarea punctului de pensie din luna in care se plateste pensia
Punctajul pensiei dv poate fi calculat cu programul de calcul pensie de pe acest site, daca aveti datele necesare, accesibil facand click pe "Logare" buton ce se afla pe pagina in dreapta sus.
Daca aveti nevoie de ajutor, reveniti pe forum si cereti-l.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1