Subiect "pensie anticipată parțial sau pensie de invaliditate" Deschis de Pricope Elena la data: 02/21/2021 9:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipată parțial sau pensie de invaliditate
Scris de: Pricope Elena la data: 02/21/2021 9:12am
Gen:F
Data nasterii:mai 1961
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Cum este mai avantajos să mă pensionez pe caz de invaliditate - handicap accentuat din iulie 2020 cu concedii medicale până în iunie 2021 sau anticipat. Mulțumesc
Re: pensie anticipată parțial sau pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/22/2021 2:51am
Daca aveti conditii de incadrare in un grad de invaliditate este avantajos sa optati pentru pensie de invaliditate deoarece:
- pensia nu va fi diminuata asa cum este cea anticipata partiala
- perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate se asimileaza cu stagiu de cotizare si se ia in calculul pensiei pentru limita de varsta pe care o veti obtine la realizarea varstei standard de pensionare de 62 ani.
Re: pensie anticipată parțial sau pensie de invaliditate
Scris de: Pricope Elena la data: 02/25/2021 1:41pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Indicele de corectie se aplică la toate pensiile, indiferent dacă este anticipată sau de invaliditate?
Re: pensie anticipată parțial sau pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/26/2021 3:20am
Indicele de corectie se aplica la toate pensiile acordate dupa 01 ianuarie 2011 insa se aplica o singura data la iesirea initiala la pensie. Adica daca se iese initial la pensie de invaliditate se aplica indicele de corectie iar apoi se iese la pensie pentru limita de varsta ramane aplicat indicele de corectie acordat la pensie de invaliditate pentru punctajul de la aceasta pensie iar pentru punctajul realizat dupa iesirea la pensie de invaliditate nu se mai aplica indice de corectie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1