Subiect "cumpar vechime pentru pensie" Deschis de emi la data: 02/21/2021 1:17pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumpar vechime pentru pensie
Scris de: emi la data: 02/21/2021 1:17pm
Gen:M
Data nasterii:07.05.1980
Stagiul de cotizare:16
Alte date:
Intrebare:Buna seara, Va rog frumos sa-mi spuneti daca se poate cumpara vechime pentru pensie, in conditiile in care esti nascut in 1980, ai avut primul contract de munca din 2004 pana in 2016 cu timp partial de 1 si 2 ore/zi, iar in continuare ai incheiat contract de asigurari sociale cu CNPP, contribuind cu suma minima lunara. Intrebarea este, daca la varsta de 40 ani se poate cumpara vechime pentru pensie, incepand cu varsta de 18 ani (1998) pana la varsta de 24 ani(2004), sau daca exista o alta varianta pentru a compensa perioada cat contractual de munca a fost partial? Multumesc! Cu stima, Emi
Re: cumpar vechime pentru pensie
Scris de: la pensie la data: 02/22/2021 3:53am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 07 mai 2043 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent stagiul de cotizare care se poate cumpara prin contract de asigurare sociala cu Casa de pensie fie pe perioada viitoare fie pe perioada trecuta poate fi folosit numai pentru deschiderea dreptului la pensie pentru limita de varsta neputand fi folosit pentru obtinerea dreptului la pensie anticipata partiala. Cumpararea unui stagiu de cotizare mai mare decat stagiul minim de 15 ani nu este avantajoasa.
Deci dv ar trebui sa va faceti un calcul al stagiului de cotizare pentru a vedea daca aveti realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani avand in vedere :
- In perioada anterioara datei de 01 ianuarie 2011 daca ati lucrat cu timp partial de munca nu se ia in calculul stagiului de cotizare toata perioada calendaristica lucrata ci mai putin adica trebuie sa fi lucrat 8 luni cu program de o ora pentru a realiza stagiu de cotizare de o luna sau sa fi lucrat 4 luni cu program de 2 ore pentru a realiza stagiu de cotizare de o luna.
- Numai in perioada lucrata dupa 01 ianuarie 2011 se ia in calculul stagiului de cotizare toata perioada lucrata chiar daca ati lucrat cu timp partial
Avand aceste considerente noi punem la indoiala stagiul dv de cotizare de 16 ani si va sfatuim sa procedati astfel :
- Sa cereti la Casa de pensii sa va calculeze stagiul de cotizare si daca acesta este mai mic de 15 ani sa incheiati in continuare contract de asigurare sociala, pe periada trecuta sau viitoare, numai pe o perioada care va ajuta sa realizati stagiul minim de cotizare.
- Dupa realizarea stagiului minim de cotizare de 15 ani sa nu mai incheiati contract de asigurare sociala cu casa de pensii nici pe perioada trecuta nici pe perioada viitoare decat daca legislatia pensiilor se modifica si este avantajos sa cumparati vechime mai mare decat stagiul minim de 15 ani.
Re: cumpar vechime pentru pensie
Scris de: emi la data: 02/22/2021 4:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos! Cu stima, Emi
Re: cumpar vechime pentru pensie
Scris de: Nicolae la data: 02/22/2021 5:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Avand in vedere ca Emi a indicat ca e de gen M.(Gen:M
Data nasterii:07.05.1980, Stagiul de cotizare:16) varsta standard de pensionare e de 65 ani, nu 63 ...
Re: cumpar vechime pentru pensie
Scris de: la pensie la data: 02/22/2021 8:02am
Aveti dreptate in aceasta privinta am gresit insa in rest raspunsul ramane valabil.
Re: cumpar vechime pentru pensie
Scris de: emi la data: 02/23/2021 2:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos, sfaturile dumneavoastra mi-au fost de un real folos! Sanatate! Cu stima, Emi
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1