Subiect "daca se cumuleaza grupa I cu grupa II" Deschis de Baltaretu ion la data: 02/22/2021 6:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
daca se cumuleaza grupa I cu grupa II
Scris de: Baltaretu ion la data: 02/22/2021 6:11am
Gen:m
Data nasterii:14.07.1962
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:grupa I 3 luni si grupa aII-a 17 ani 11 luni
Intrebare:cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta cu reducere ptr activitate desfasurata in grupe de munca?
Re: daca se cumuleaza grupa I cu grupa II
Scris de: GicaH la data: 02/22/2021 7:06am
Baltaretu ion :
Gen:m
Data nasterii:14.07.1962
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:grupa I 3 luni si grupa aII-a 17 ani 11 luni
Intrebare:cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta cu reducere ptr activitate desfasurata in grupe de munca?


Având în vedere datele furnizate, aveți dreptul la pensie limita de varsta la implinirea varstei de 65 ani cu stagiu complet de cotizare de 35 ani, fără luarea în considerare a muncii în condiții superioare de munca.
Pentru lucrul în grupe superioare de munca primit în total un stagiu suplimentar de 5 ani și 9 luni, cumulând astfel 44 ani și 9 luni de stagiu cotizare. Totodată primiți o reducere de 7 ani și 2 luni la vârsta standard de pensionare la limita de vârstă, pentru cei 3 ani întregi de gr. 1 și cei 17 ani întregi de gr. a doua de munca, astfel în prezent va puteți depune cererea și dosarul de pensionare la limita de varsta.
Re: daca se cumuleaza grupa I cu grupa II
Scris de: Baltaretu ion la data: 02/22/2021 7:18am
Gen:M
Data nasterii:14.07.1962
Stagiul de cotizare:39
Alte date: este vorba de 3 luni lucrate in gr I si 17 ani si 11 luni in grupa aIIa
Intrebare:cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei si daca se cumuleaza cele 3 luni in gr I cu cei 17 ani si 11 luni din gr aII-a?
Va multumesc
Re: daca se cumuleaza grupa I cu grupa II
Scris de: Nicolae la data: 02/22/2021 7:25am
Baltaretu ion :
Gen:M
Data nasterii:14.07.1962
Stagiul de cotizare:39
Alte date: este vorba de 3 luni lucrate in gr I si 17 ani si 11 luni in grupa aIIa
Intrebare:cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei si daca se cumuleaza cele 3 luni in gr I cu cei 17 ani si 11 luni din gr aII-a?
Va multumesc

pentru reducerea varstei standard: 3 luni de gr.I se cumuleaza cu perioada de gr.II (3 l.+17a.11 l.=18 a. 2l.), pentru 18 intregi de gr.II beneficiati de 6 ani reducere, si aveti drept de pensie limita de varsta la 59 ani
Re: daca se cumuleaza grupa I cu grupa II
Scris de: GicaH la data: 02/22/2021 7:59am
GicaH :
Baltaretu ion :
Gen:m
Data nasterii:14.07.1962
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:grupa I 3 luni si grupa aII-a 17 ani 11 luni
Intrebare:cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta cu reducere ptr activitate desfasurata in grupe de munca?


Având în vedere datele furnizate, aveți dreptul la pensie limita de varsta la implinirea varstei de 65 ani cu stagiu complet de cotizare de 35 ani, fără luarea în considerare a muncii în condiții superioare de munca.
Pentru lucrul în grupe superioare de munca primit în total un stagiu suplimentar de 5 ani și 9 luni, cumulând astfel 44 ani și 9 luni de stagiu cotizare. Totodată primiți o reducere de 7 ani și 2 luni la vârsta standard de pensionare la limita de vârstă, pentru cei 3 ani întregi de gr. 1 și cei 17 ani întregi de gr. a doua de munca, astfel în prezent va puteți depune cererea și dosarul de pensionare la limita de varsta.


Scuze, eu am i teles ca aveți 3 ani gr. 1 de munca, daca aveți 3 luni se adauga la gr. a doua și faceți 18 ani întregi pentru care vi se reduce vârsta standard de pensionare cu 6 ani, astfel va puteți pensiona la limita vârstă după 14 iulie 2021
Re: daca se cumuleaza grupa I cu grupa II
Scris de: la pensie la data: 02/22/2021 8:25am
Raspunsul domnului Nicolae si ultimul raspuns al domnului Gica sunt corecte.
Stagiile se cumuleaza, aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si beneficiati de pensie pentru limita de varsta in data de 14 iulie 2021.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1