Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de mircia la data: 02/22/2021 8:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: mircia la data: 02/22/2021 8:28am
Gen:f
Data nasterii:11071962
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,Doresc sa depun dosarul pentru pensie anticipata partial in martie 2021. Momentan lucrez si as dori sa inchid contractul de munca dupa ce primesc decizia de pensie. Pe sit am citit ca trebuie sa duc dovada incetarii activitatii inainte de a primi decizia.Trebuie sa pun la dosar si adeverinte de la angajatori dupa aprilie 2001. Stiu ca exista in format electronic si mu mai este nevoie de adeverinte eliberate de angajator.Va multumesc pentru toate lamuririle primite pana acum. Sunteti de mare folos.Sanatate!
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 02/22/2021 8:48am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 11 octombrie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie antcipata partiala. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Incetarea activitatii si depunerea dovezii nu este obligatorie inainte de primirea deciziei si atunci cand doriti dv. Pensia anticipata partiala se acorda la data depunerii dosarului si se pune in plata la data depunerii dovezii de incetare a activitatii.
Nu trebuie sa depuneti adeverinte eliberate de angajator privind sumele castigate dupa 01 aprilie 2001 insa este necesar sa depuneti adeverinte pentru alte drepturi cum ar fi stagiul de cotizare lucrat in grupele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1