Subiect "formula calcul punct grupa" Deschis de Laura dinca la data: 02/22/2021 7:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
formula calcul punct grupa
Scris de: Laura dinca la data: 02/22/2021 7:13pm
Gen:Feminin
Data nasterii:02.03.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: cum se calculeaza punctul pentru grupa, va rog mult o formula de calcul.
Va multumesc
Re: formula calcul punct grupa
Scris de: la pensie la data: 02/23/2021 4:11am
Calculul acestui punctaj se face astfel :
1- Se calculeaza un punctaj lunar impartind castigul lunar la salariul mediu pe economie. Salariile medii pe economie le puteti gasi pe site-ul nostru de la pagina de la adresa :
https://www.lapensie.com/forum/salariul-mediu-pe-tara.php
2-Pe perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 punctajul lunar este majorat cu un procent prevazut in art 168 alin (1) pentru contributia obligatorie la pensie suplimentara
3- Pe perioada in care ati lucrat in grupa II punctajele lunare se majoreaza cu 25 %
4- Se calculeaza contributia punctajului lunar suplimentar pentru grupa de munca la punctajul anual impartindu-l la 12.
Pentru exemplificare vom folosi datele dv introduse in programul de calcul de pe site in luna iunie 1986. Astfel :
1 salariul realizat 1821 lei, salariul mediu pe economie 2855 lei
Punctaj lunar : 1821/2855 =0,63783 puncte
2 Majorarea punctajului lunar pentru contributia la pensie suplimentara este de 14 %
0,63783 X 1,14 = 0,72713 puncte.
3 Avand in vedere ca in aceasta luna ati lucrat in grupa II de munca punctajul lunar se majoreaza cu 25 %
0,72713 X 0,25 = 0,18178 puncte lunare suplimentare pentru lucrul in grupa II de munca
4 Acest punctaj lunar suplimentar pentru grupa de munca contribuie la punctajul anual cu:
0,18178 / 12 = 0,01515 puncte anuale
Pentru a calcula contributia suplimentara pentru stagiul lucrat in grupa II de munca in anul 1986 trebuie sa facem acest calcul si pentru celelelalte luni lucrate in grupa II de munca in acest an adica lunile iulie, august, septembrie, octombrie, noiembrie si decembrie si sa le cumulam.
Re: formula calcul punct grupa
Scris de: Laura dinca la data: 02/23/2021 4:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc din suflet pentru explicatii.
Calculele m-au ajutat foarte mult.
Insa am o nedumerire de ce ati utilizat la calculul punctajului lunar Câștigul salarial mediu net si nu Câștigul salarial mediu brut cum este mentionat in lege.
Va intreb ca poate eu gresesc ca nu cunosc bine prevederile legale.
Va multumesc! sunteti foarte buni in ceea ce faceti!
Re: formula calcul punct grupa
Scris de: la pensie la data: 02/23/2021 8:40am
Credem ca trebuia sa ne precizati scopul pentru care ati cerut aceste informatii pentruca daca le-ati cerut pentru a face singura aceste calcule este nerecomandat atat timp cat aveti un program de calcul pensie pe site iar dv aveti deschis un program in care ati introdus datele personale.
In acest caz munca este mult usurata daca cereti numai informatii cum puteti extrage datele care va intereseaza.
In continuare la acest mesaj va vom da explicatia utilizarii salariului net la calculul facut mai sus iar modul cum puteti utiliza datele calculate de program le vom da ca raspuns la celalalt mesaj de mai sus.
In perioada 01 iulie 1977 - 31 decembrie 1990 s-a operat cu salarii nete adica fara sa mai fie evidentiat impozitul pe salarii si din aceasta cauza in art. 165 alin (1) litera b) din legea pensiilor 263/2010 se prevede ca in aceasta perioada sa se opereze numai cu salarii nete (fara impozit) atat la salariile realizate cat si la salariile medii pe economie.
Re: formula calcul punct grupa
Scris de: Laura dinca la data: 02/23/2021 9:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
va multumesc pentru promtitudine si pentru toate lamuririle date. Imi sunt de un real ajutor intelegerea modului de stabilire a punctului de pensie.
O zi frumoasa
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1