Subiect "Incetare activitate" Deschis de Vladuleasa Gheorghe la data: 02/23/2021 8:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Incetare activitate
Scris de: Vladuleasa Gheorghe la data: 02/23/2021 8:23am
Gen:m
Data nasterii:09.10.60
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:handicap preexistente stării de asigurat
Intrebare:Bună ziua.
Am depus cerere de pensionare la limita de varsta pe 30.12.2030.
Întrucât am îndeplinit atât stagiul de cotizare cat și limita de varsta am primit decizia de pensionare pe 17.02.2021 cu data de emitere 10.02.2021.
În perioada 30.12.2020 pana în prezent am lucrat nefiind sigur de îndeplinirea condițiilor de acordare a pensiei.
Având în vedere ca lucrez am cerut suspendarea întrării în plata.
Sunt functionar public.
La locul de munca mi s-a spus ca încetarea raporturilor de munca se va face cu acordul părților în aproximativ 2 săptămâni.
Nu pot stabili eu data încetării raporturilor de munca ?
Trebuie sa aștept acordul conducerii ?
Este o problema ca lucrez,în condițiile în care trebuie sa predau lucrările, bunurile folosite etc (asa cum sustin cei de la personal) ?
Re: Incetare activitate
Scris de: la pensie la data: 02/23/2021 1:11pm
In situatia dv se aplica legislatia muncii care nu este in atentia noastra dar care dupa cunostintele noastre prevede :
- Incetarea de drept a contractului individual de munca conform art 56 alin (1) litera c) din Codul Muncii la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standardde pensionare.
Constatarea incetarii de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la data comunicarii prin decizia angajatorului care se comunica angajatului in termen de 5 zile lucratoare
-Incetarea contractului individual de munca ca urmare a acordului partilor la data convenita de acestea.
-Incetarea contractului individual de munca ca urmare a vointei unilaterale a uneia din parti.
Cand incetarea contractului individual de munca se face ca urmare a vointei angajatului se numeste demisie si se poate face dupa un preaviz care depinde de locul de munca ocupat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1