Subiect "varsta de pensionare" Deschis de VARGA GEORGETA ANOELA la data: 02/24/2021 5:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: VARGA GEORGETA ANOELA la data: 02/24/2021 5:53am
Gen:F
Data nasterii:12.01.1966
Stagiul de cotizare:32 ani si 4 luni
Alte date:studii universitare 4ani(cu livret militar),am lucrat 7 ani si 5 luni in grupa II si alti 5 ani si 2 luni avand spor de conditii grele(am o adeverinta cu toate sporurile avute in cei 5ani si 2 luni)
Intrebare:Buna ziua, La ce varsta ma pot pensiona la limita de varsta dar si pensionare anticipata? Daca acel spor de conditii grele reduce varsta de pensionare?
Va multumesc
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/24/2021 8:56am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 12 noiembrie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani. .
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioada stagiului militar si a studiilor universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 1 luna.
Grupa II de munca a fost asimilata cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in data de 12 iulie 2026.
Sporul de conditii grele nu ajuta la reducerea varstei de pensionare
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 57 ani si 10 luni adica in data de 12 noiembrie 2023 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 7 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru perioada stagiului militar si a facultatii. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1