Subiect "varsta de pensionare" Deschis de VARGA IULIU la data: 02/24/2021 5:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: VARGA IULIU la data: 02/24/2021 5:58am
Gen:M
Data nasterii:12.04.1962
Stagiul de cotizare:32 ani si 4 luni
Alte date:am lucrat 6 ani si 9 luni in grupa I, am studii universitare de 5 ani si livret militar
Intrebare:Buna ziua, la ce varsta ma pot pensiona anticipat sau la limita de varsta
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/24/2021 9:49am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 12 aprilie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrati in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in data de 12 aprilie 2024.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in data de 12 aprilie 2022. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1