Subiect "calcul pensie anticipata beneficiar oug.95/2002" Deschis de VLAICU GEORGETA la data: 06/23/2009 6:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie anticipata beneficiar oug.95/2002
Scris de: VLAICU GEORGETA la data: 06/23/2009 6:55am
Gen:F
Data nasterii:20.01.1955
Stagiul de cotizare:33 ani, 10 luni, 29 zile la data desfacerii contractlui de munca conf. art.65/1 din Codul Muncii
Alte date:Sunt beneficiar de drepturi conferite de OUG. 95/2002 cu modificarile si completarile ulterioare (OUG nr. 22/2004)
Intrebare:Care este venitul ce se ia in calculul pensiei in perioada celor 3 ani(care se adauga la vechimea in munca) in care beneficiez conf. OUG.nr.95/2002 de plati compensatorii ?
In ianuarie 2010 pot solicita pensie anticipata partial, desi mai beneficiez inca 1 an si 11 luni de plati compensatorii. Stiu ca pensia anticipata imi va diminua venitul platilor compensatorii. Va rog sa imi spuneti daca nu este mai bine sa solcit pensia anticipata partial dupa parcurgerea integrala a celor 3 ani de plati compensatorii.
Multumesc anticipat ! Felicitari pt. site-ul dvs. !
Re: calcul pensie anticipata beneficiar oug.95/2002
Scris de: la pensie la data: 06/27/2009 4:00am
Ne cerem scuze pentru intarzierea raspunsului dar am preferat sa dam raspunsul dupa ce si noi lamurim unele aspecte mai putin clare.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 20 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 20 ianuarie 2015 adica din 20 ianuarie 2010 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
In cazul dv din punct de vedere cronologic au fost acordate mai intai salariile compensatorii apoi indemnizatia de somaj la care s-a adaugat venitul de completare .
Deci daca solicitati pensie anticipata partiala nu vi se diminuiaza suma platilor compensatorii daca in ianuarie 2010 ati depasit perioada salariilor compensatorii si ati intrat in perioada de indemnizatie de somaj, ci pur si simplu se suspeda indemnizatia de somaj si venitul de completare si vi se acorda pensia anticipata partiala.
Dar inainte de a face acest pas trebuie sa aveti in vedere ca nu trebuie sa cereti pensie anticipata partiala pe perioada salariilor compensatorii (deoarece presupunem ca este dezavantajoasa). Dupa terminarea acestei perioade si inceperea perioadei de somaj trebuie sa faceti un calcul pentru a vedea care dintre cele doua variante este avantajoasa, adica pensia anticipata partiala sau indemnizatia de somaj completata cu venitul de completare.
Mai trebuie sa aveti in vedere urmatoarele aspecte:
Perioada de salarii compensatorii se considera stagiu de cotizare (nu in intregime ci cca o treime daca pe aceasta perioada CAS-ul a fost platit din fondul de somaj)
Perioada de somaj este considerata stagiu de cotizare.
In calculul punctajului pensiei pe perioada de somaj si plati compensatorii se iau in considerare urmatoarele venituri:
Salariile compensatorii la nivel de o treime daca pe aceasta perioada CAS-ul a fost platit din fondul de somaj.
Indemnizatia de somaj in intregime.
Venitul de completare din perioada de somaj la nivel de o treime daca pe aceasta perioada CAS-ul a fost platit din fondul de somaj.
Unele intreprinderi, in cazul disponibilizarilor, accepta sa plateasca CAS-ul pentru salariile compensatorii si in acest caz aceasta perioada se ia in intregime la calculul stagiului iar salariile compensatorii sunt luate in intregime la calculul punctajului.
Ne limitam la aceste precizari si va asteptam daca mai aveti nelamuriri.
Re: calcul pensie anticipata beneficiar oug.95/2002
Scris de: VLAICU GEORGETA la data: 07/02/2009 12:44pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pt.raspunsul dvs., dar revin pt. a lamuri cateva aspecte.
- Conform art.122 alin.4, in cazul acordarii pensiei partial anticipate, dupa cele 12 luni de plati compensatorii, venitul de completare nu se suspenda, (asa cum mi-ati raspuns dvs.) ci doar indemnizatia de somaj. Deci venitul meu in anul al 2-lea si al 3-lea de protectie sociala conf. OUG.95/2002, ar fi format din valoarea pensiei anticipate partial plus venitul de completare corespunzator.
- Conform carei reglementari, imi raspundeti ca « perioada platilor compensatorii se considera stagiu de cotizare(nu in intregime ci cca o treime..) », cand art. 125 alin.4 si alin. 5 din OUG.95/2002 cu modificarile si completarile ulterioare (OUG.22/2004), spun ca venitul asigurat este egal cu venitul acordat.
- In situatia mai sus relatata, v-as ruga sa imi spuneti
o cui ii revine obligatie de a plati CAS-ul meu
o carei institutii sa ma adresez pt. a ma informa despre cuantumul CAS-ului platit in perioada celor 3 ani de protectie sociala in urma disponibilizarii colective.
Mii de multumiri ! Va asigur ca raspunsurile dvs. intereseaza un numar destul de mare de oameni, multi dintre ei considerandu-se nedreptatiti de calculul pensiei dupa parcurgerea unei astfel de perioade.
Re: calcul pensie anticipata beneficiar oug.95/2002
Scris de: VLAICU GEORGETA la data: 07/02/2009 12:48pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:CORECTARE - articolele mentionate mai sus sunt 12 cu 2 si respectiv 12 cu 5
Re: calcul pensie anticipata beneficiar oug.95/2002
Scris de: la pensie la data: 07/05/2009 9:55am
Aveti dreptate raspunsul nostru este gresit deoarece nu am tinut cont de toate prevederile OU 95/2002 modificata prin OU 22/2004.
Conform acestei ultime reglementari dupa perioada salariilor compensatorii urmeaza perioada de somaj si venit de completare iar daca perioada venitului de completare este mai mare decat perioada de somaj venitul de completare continua si dupa incetarea indemnizatiei de somaj chiar daca asiguratul se angajaza sau se pensioneaza.
Obligatia de a se plati CAS-ul pe perioada de somaj la nivelul contributiei individuale revine conform art 21 alin (6) legea 19/2000, celor care platesc indemnizatiile de somaj si administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj dar nu si in cazul dv adica al beneficiarilor OU 95/2002 asa cum este precizat in alin (5) al aceluiasi articol, fara insa a se preciza in cazul dv cine plateste CAS-ul.
Noi presupunem ca CAS-ul dv il plateste angajatorul adica intreprinderea de la care ati intrat in somaj.
Asa cum am precizat anterior si in alte cazuri in care se desface contractul cu acordul partilor si se acorda salarii compensatorii unii angajatori accepta sa plateasca CAS la nivelul cotei generale si atunci angajatul beneficiaza atat de suma totala cat si de stagiul de cotizare total.
Credem ca si in cazul dv cel care a platit CAS-ul a fost intreprinderea si l-a platit integral.
Diminuarea stagiului de cotizare pe perioada platii salariilor compensatorii se face conform art 37 alin (2) din legea 19/2000 iar diminuarea sumei ce intra in calculul punctajului pensiei se face conform art 78^ 1 alin (2) din aceiasi lege. Dar rectificam raspunsul anterior ca la beneficiarii OU 95/2002 nu se aplica aceste prevederi.
Re: calcul pensie anticipata beneficiar oug.95/2002
Scris de: Florea Milica la data: 05/04/2013 3:00pm
Gen:F
Data nasterii:03.12.1956
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:Sunt beneficiara a OUG 95/2002 cu modificarile OUG 22/2004 incepand cu 21.06.2010. Anul acesta, 2013 iunie, expira cei trei ani si trebuie sa-mi depun dosarul de pensionare anticipata partiala.
Intrebare:Platile compensatorii si venitul de completare, in cazul pensiei anticipate partiale, se iau in calcul o treime sau suta la suta. Am vazut ca ati dat primul raspuns cu prima varianta si ati revenit cu cel de-al doilea, cu cea de-a doua varianta. Mie de la Casa de pensii mi-a spus ca este valabila prima varianta, adica, o treime. Asi dori, daca este posibil sa pot comunica cu doamna Vlaicu Georgeta, sa vad cum s-a finalizat aceasta situatie. Va multumesc anticipat.
Re: calcul pensie anticipata beneficiar oug.95/2002
Scris de: la pensie la data: 05/08/2013 4:47am
Pentru Florea Milica
Opinia noastra este ca in calculul pensiei trebuie sa fie luate in calcul sumele integrale primite ca plati compensatorii sau venit de completare deoarece :
Art 12 ^ 5 alin (5) din OUG 22/2004 care modifica OUG 95/2002 prevede :
“Venitul asigurat, utilizat la stabilirea drepturilor prevazute de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, este, dupa caz:
a) pentru perioada de acordare a platilor compensatorii, egal cu platile compensatorii lunare stabilite potrivit prevederilor art. 12 lit. b);
b) pentru perioada de acordare a venitului de completare, egal cu venitul de completare recalculat potrivit prevederilor art. 12^3 alin. (3)”.

Presupunem ca prin dorinta dv de a comunica cu doamna Vlaicu Gergeta ati exprimat acordul ca sa transmitem adresa dv de mail doamnei Vlaicu lasandu-i optiunea de a raspunde rugamintii dv
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1