Subiect "varsta de pensionare" Deschis de elinor muntean la data: 02/24/2021 12:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: elinor muntean la data: 02/24/2021 12:33pm
Gen:f
Data nasterii:1967,28 .11
Stagiul de cotizare:23 ani lucrati in tara si 6 ani in strainatate(italia)
Alte date:Angajata din 1986 luna iulie,pina in 2001 luna aprilie grupa I de munca.


Intrebare:Cand pot iesi la pensie ?pot iesi cu cei 29 de ani sau trebuie sa fac stagiul complet de cotizare?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/25/2021 2:22am
In Romania data calendaristica se scrie zi/luna/an si folosirea unui alt mod de scriere al datei poate genera confuzii. Va sfatuim sa folositi scrierea lunii in litere.
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 28 noiembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Pentru aceasta pensie nu este necesar sa faceti dovada stagiului de cotizare realizat in Italia
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata dupa varsta de 58 ani, daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani cumuland stagiul de cotizare realizat in Romania cu cel din Italia. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: varsta de pensionare
Scris de: elinor muntean la data: 02/25/2021 2:56am
Gen:f
Data nasterii:28.11.1967
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:
Intrebare:daca am 14 ani grupaI si doar 29 ani lucrati .beneficiez de reducerea varstei de pensionare?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/25/2021 3:39am
Ne cerem iertare pentru faptul ca am scapat din vedere stagiul lucrat in grupa I de munca.
Luand in calcul stagiul lucrat in grupa I de munca la raspunsul de mai sus se adauga urmatoarele :
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare lucrat in Italia si realizati un stagiu total de cotizare de 36 ani mai mare de stagiu complet de cotizare de 35 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrati in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 7 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani adica in data de 28 noiembrie 2023.
In acest caz nu se mai ia in calcul pensia anticipata partiala deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare de 7 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1