Subiect "Ajutor de somaj" Deschis de Liviu la data: 02/25/2021 12:48pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ajutor de somaj
Scris de: Liviu la data: 02/25/2021 12:48pm
Gen:M
Data nasterii: Martie 1966
Stagiul de cotizare:15 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
In perioada 18 februarie 1997 - 31 Martie 1997 am fost somer, mentiunea din Cartea de munca fiind " beneficiaza de prevederile Legii 1/1991". Dupa terminarea somajului, m-am reincadrat la firma care m-a trimis in somaj, avand grupa a II-a, 100%, si inainte, si dupa somaj.
Intrebarea mea este: Perioada de somaj se considera vechime in munca? dar stagiu de cotizare? Am nevoie de adeverinta, in vederea stabilirii dreptului la pensie?
Multumesc
Re: Ajutor de somaj
Scris de: la pensie la data: 02/26/2021 1:47am
Perioada de somaj, in care ati primit indemnizatie de somaj, este asimilata stagiului de cotizare si se cumuleaza la stagiu de cotizare necesar deschiderii dreptului la pensie.
Pentru luarea in calculul stagiului de cotizare nu aveti nevoie de adeverinta daca perioada somajului este inscrisa in carnetul de munca.
Pentru calculul punctajului pensiei trebuie ca indemnizatie de somaj sa fie dovedita prin inscrierea ei in carnetul de munca sau prin adeverinta eliberata de AJOFM.
Deasemeni pentru a dovedi stagiul de cotizare in grupa de munca trebuie sa prezentati o adeverinta eliberata de angajator sau de cel care detine arhiva angajatorului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1