Subiect "Diplome studii atasate la dosarul de pensie" Deschis de gheorghe ionita la data: 02/25/2021 3:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Diplome studii atasate la dosarul de pensie
Scris de: gheorghe ionita la data: 02/25/2021 3:29pm
Buna ziua,
Este necesar sa atasez la dosarul de pensie, diplomele de studii de scoala profesionala si liceu industrial?
Facultatea am facut-o la fara frecventa si nu cred ca (,) conteaza, nu?...…..

Multumesc,
Re: Diplome studii atasate la dosarul de pensie
Scris de: Ivascu Ion la data: 02/25/2021 3:39pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Diplomele nu au nici o relevanta.Nici macar diploma de facultate facuta la zi. Pentru a beneficia de anii de facultate facuti la zi ca perioada asimilata este nevoie de adeverinta de la facultate din care sa rezulte ca ati studiat si absolvit cu diploma de licenta invatamantul universitar cursuri de zi. Aceasta adeverinta se obtine insa pe baza copiei dupa diploma.
Re: Diplome studii atasate la dosarul de pensie
Scris de: gheorghe ionita la data: 02/25/2021 3:54pm
Va multumesc mult d-le Ivascu.
Re: Diplome studii atasate la dosarul de pensie
Scris de: la pensie la data: 02/26/2021 2:23am
Pentru domnul Ivascu.
Va rugam sa nu mai dati raspunsuri incomplete si neducomentate.

Pentru domnul Ionita
Perioada scolii profesionale nu se asimileaza stagiului de cotizare si deci nu este necesar sa depuneti la dosarul de pensie diploma de scoala profesionala.
In perioada scolii profesionale se asimileaza stagiului de cotizare numai perioada de practica, daca aceasta a fost facuta in o intreprindere. Pentru ca aceasta perioada de practica in productie sa fie luata in calculul pensiei trebuie sa prezentati o adeverinta de la intreprinderea in care ati facut practica, cu perioada si sumele de care ati beneficiat. Aceasta adeverinta este greu de obtinut.
Perioada liceului industrial nu se asimileaza stagiului de cotizare si deci nu este necesar sa depuneti la dosarul de pensie diploma de liceu.
Perioada facultatii se asimileaza stagiului de cotizare si se ia in calculul pensiei daca :
- a fost urmata la zi
- a fost absolvita cu diploma
- in perioada facultatii nu s-a lucrat
Deci dv nu va incadrati in aceste conditii si deci nu trebuie sa dovediti aceasta perioada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1