Subiect "Lamurire" Deschis de Ivascu Ion la data: 02/25/2021 3:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lamurire
Scris de: Ivascu Ion la data: 02/25/2021 3:33pm
Gen:M
Data nasterii:16 AUG 1961
Stagiul de cotizare:35
Alte date:grupa II cu 100% timp de 14 ani si 7 luni
Intrebare: Am folosit programul dv de calcul a pensiei introducand (corect,zic eu) toate datele: salariile lunare conform stagiului de cotizare trimis de CJP Cluj iar pana in 2011 conform carnetului de munca,sporul de vechime pana in sept 1991,anii de facultate, armata la termen redus,anii lucrati in grupa II-a.
Mi-au iesit (cum probabil dv puteti vedea) urmatoarele date:
- luni introduse= 489
- punctaj total= 74,65987
- punctaj total= 2,13314
- punct de pensie= 1442
- pensie estimata= 3076
Cum nu-mi mai aduc aminte la ce data am completat programul vreau sa intreb daca rezultatele finale tin cont de indicele de corectie al perioadei si daca DA (desi nu vad cum) care este cel folosit in cazul meu?
Re: Lamurire
Scris de: la pensie la data: 02/26/2021 3:06am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1 Anul universitar incepe la 01 octombrie si se termina in 30 septembrie a anului urmator cu exceptia ultimului an in cazul in care se face angajarea inainte de 01 octombrie.
Deci in acest caz in lunile iulie si august 1986 trebuie sa selectati codul "F"
2 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1989 - august 1991 3 %
Intre septembrie 1991 - martie 1992 6 %
3 Dupa 01 martie 2001 pe anumite perioade sumele pentu care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate asa cum sunt prezentate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Dv ati introdus suma mai mare in ianuarie 2011. Aceasta eroare nu influenteaza rezultatul calculului deoarece programul face automat limitare.
4 Verificati salariile introduse de dv in lunile ianuarie si februarie 2002 care sunt anormal de mici.
5 In programul de calcul ati introdus un stagiu de cotizare de 14 ani intregi in grupa II de munca pentru care beneficiati de :
- stagiu de cotizare suplimentar de 3 ani si 6 luni
- daca acesta a fost lucrat in procent de 100 % in grupa de munca aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 8 luni si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta in data de 16 decembrie 2021.
6 Nu ati introdus indice de corectie si deoarece aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in anul 2021 iar indicele de corectie pentru acest an nu a fost anuntat inca deci va sfatuim sa asteptati pana se anunta oficial acest indice si apoi il introduceti.
Va sfatuim sa incercati sa intrati singur in programul de calcul si sa faceti corecturile necesare. Daca ati uitat parola cereti ca aceasta sa fie trimisa la adresa dv de email.
Va amintim ca programele de calcul care nu sunt vizitate timp de 3 ani se sterg automat.
Multumiri
Scris de: Ivascu Ion la data: 02/26/2021 10:13am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Sunteti tari ca otelul!
Va multumesc in numele tuturor celor carora le clarificati in mod profesional toate nelamuririle, asa cum nici un organ al statului nu ar face-o. Si cand ma gandesc ca unii sunt platiti sa faca ceea ce dv faceti pro-bono.
Re: Lamurire
Scris de: lazar dumitru la data: 02/27/2021 2:29am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Inca mai sint OAMENI in aceasta tara , Dumnezeu sa le dea sanatate !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1