Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de Szekely Gheorghe Atila la data: 02/27/2021 4:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: Szekely Gheorghe Atila la data: 02/27/2021 4:00am
Gen:Masculin
Data nasterii:31.05.1957
Stagiul de cotizare:in RO 27 ani, in SPANIA 14 ani 2 luni 2 zile; Total 41 ani 2 luni 2 zile
Alte date:2 ani reducere grupa II de munca
Intrebare:Mi s-a dat Decizie de pensionare cu pensie comunitara stabilita prin proratizare deoarece nu ma incadrez la pensie pentru limita de varsta conform legii 263/2010.Intrebarea este daca o accept, la implinirea varstei de 65 de ani mi se va calcula pensia nationala pentru cei 27 ani lucrati in Romania cu punctajul corespunzator sau raman cu pensia comunitara de 1063 lei?
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/28/2021 9:17am
Datele sunt neclare in privinta stagiului de cotizare lucrat in grupa II de munca, Daca aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani pentru stagiul in grupa II de munca (pentru 6 ani lucrati in grupa II de munca) aveti dreptul, in Romania, la pensie pentru limita de varstala varsta de 63 ani nu la 65 ani.
Cand realizati varsta necesara deschiderii dreptului la pensie pentru limita de varsta vi se va calcula pensia corespunzatoare pentru cei 27 ani lucrati in Romania, care se va cumula cu pensia acordata pentru stagiu de cotizare din Spania.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1