Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de durbaca gabriel la data: 03/30/2021 6:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: durbaca gabriel la data: 03/30/2021 6:56am
Gen:M
Data nasterii:29-06-1967
Stagiul de cotizare:38
Alte date:REDUCEREA PT. CONDITII SPECIALE 5ANI SI 10 LUNI
Intrebare:CIND POT CERE PENSIA ANTICIPARA PARTIAL
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/30/2021 7:41am
Mesajul este telegrafic si confuz.Am luat in calcul stagiul de cotizare de 5 ani si 10 luni lucrat in grupa conditii speciale nu reducerea varstei de pensionare.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 29 iunie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in grupa de munca conditii speciale beneficiati de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in data de 29 decembrie 2029.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 29 iunie 2027. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani daca va completati stgiul de cotizare cu 2 ani si 6 luni si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: durbaca gabriel la data: 03/31/2021 6:32am
Gen:m
Data nasterii:29-06-1967
Stagiul de cotizare:in data de 14-09-2020-37ani-6luni-28zile
Alte date:grpa1-9ani-7luni-14zile,grupa2-3ani-7luni-13zile,perioade asimilate-1an-2luni-11zile
Intrebare:am solicitat casei de pensii pensionarea pentru limita de virsta la care am primit raspuns negativ as dori sa stiu cind pot sa cer pensia anticipata sau anticipata partial
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/31/2021 9:10am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 29 iunie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in gr I de munca si 4 ani intregi lucrat ingrupa II (completat cu 5 luni neluate in calcul la grupa I) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in conditii speciale si 4 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 10 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 2 luni adica in data de 29 august 2026.
Pensia anticipata sau anticipata partiala nu sunt avantajoase pentru dv pentruca le puteti obtine la varsta de 60 ani deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile lucrate in grupele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1