Subiect "Calcul eronat" Deschis de Cecilia la data: 04/05/2021 10:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul eronat
Scris de: Cecilia la data: 04/05/2021 10:20am
Gen:F
Data nasterii:25.07.1963
Stagiul de cotizare:33 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:Ulterior primirii deciziei PAP in data postei de 15.03.2021 si ca urmare a constatarii ca suma inscrisa in decizie este mai mica decat cea calculata pe site am solicitat Casei de Pensii eliberarea documentelor care au stat la baza stabilirii cuantumului pensiei. Analizand documentele primite ( date privitoare la activitatea in munca , punctaje anuale, buletinul de calcul, salarii medii pe baza carora s-a calculat punctajul ) am constat ca nu au fost luate in calcul sumele contributive pt lunile iulie, august, septembrie si decembrie 2001, ianuarie 2002 si ianuarie 2003. De asemenea nu s-a luat in calcul suma contributiva aferenta perioadei 01-27.01.2021 desi la dosar exista adeverinta de incetare cu data si suma contributiva. Neluarea in calcul a acestor sume contributive a condus la diminuarea punctajelor anuale aferente anilor respectivi desi conform buletinului de calcul emis au fost luate in calculul stagiului de cotizare, fara aceste luni nu se indeplinea conditia de stagiu minim de cotizare pt PAP. De asemenea pt luna ianuarie 2017 suma contributiva luata in calcul a fost limitata la 13405 ron desi in 2017 veniturile nu erau limitate, limitarea de 13405 fiind doar pt anul 2016. Va rog sa-mi comunicati ce demersuri ar trebui sa intreprind pt indreptarea acestor erori. ,
Re: Calcul eronat
Scris de: la pensie la data: 04/06/2021 3:01am
In primul rand trebuie sa cereti informatii privind motivul neluarii in calcul a sumelor respective.
Noi presupunem ca motivele sunt urmatoarele :
1 - Pentru lunile iulie, august, septembrie si decembrie 2001, ianuarie 2002 si ianuarie 2003 motivul este acela ca angajatorul nu a platit contributie de asigurari sociale (CAS), desi a retinut aceasta contributie. Unul din principiile de baza ale calculului pensiei este cel al contributivitatii conform caroruia in calculul punctajului pensiei se iau numai sumele pentru care s-a platit (CAS).
Neluarea in calcul a sumelor castigate in lunile respective nu atrage dupa sine nerecunoasterea stagiului de cotizare deoarece in art 19 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 se prevede ca se recunoaste stagiul de cotizare perioada in care angajatul a datorat contributie de asigurari sociale ne mai conditionand recunoasterea stagiului de cotizare de plata contributiei de angajator catre Casa de pensii.
Daca motivul presupus de noi este corect nu mai exista cale de a indrepta aceasta stare de lucruri.
2 - Pentru perioada 01 - 27 ianuarie 2021 introducerea in calcul a sumelor castigate depinde de situarea acestei perioade inainte sau dupa data de depunere a dosarului de pensionare:
- Daca aceasta perioada este inainte de depunerea dosarului de pensionare sumele aferente trebuiau luate in calculul pensiei anticipate partiale si pentru a fi luate in calcul trebuie sa faceti o cerere pe care sa o depuneti la Casa de pensii.
- Daca aceasta perioada este dupa de depunerea dosarului de pensionare sumele aferente nu se iau in calculul pensiei anticipate partiale ci numai la trecerea de la aceasta la pensia pentru limita de varsta si aceasta se va face din oficiu, fara cerere.
3 Motivul pentru limitarea sumei luate in calcul si pe luna ianuarie 2017 nu este clar insa presupunem ca aceasta se datoreaza faptului ca legea prin care s-a prevazut elimitarea limitarii salariului luat in calcul nu a fost publicata in Monitorul Oficial si nu a intrat in vigoare la 01 ianuarie 2017, ci mai tarziu cu o luna. Pentru a verifica aceasta analizati pentru ce suma s-a platit CAS. Daca s-a platit CAS pentru suma limitata nu mai puteti interveni.
Re: Calcul eronat
Scris de: Cecilia la data: 04/06/2021 4:42am
Gen:F
Data nasterii:25.07.1963
Stagiul de cotizare:33 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:Dosarul a fost depus in data de 28.01.2021 si continea adeverinta cu suma contributiva pt perioada 01-27.01.2021. Pt lunile mentionate angajatorul a platit CAS dupa cum reiese si din fluturasii de salariu pe care ii detin. Dupa depunerea dosarului Casa de Pensii a constatat ca pt cele 6 luni in cauza din anii 2001, 2002 si 2003 angajatorul nu ar fi depus declaratiile si nu ar exista stagiu de cotizare astfel ca nu se indeplinea conditia de stagiu minim de cotizare. Dosarul a ramas in asteptare pt rezolvarea de catre angajator a situatiei create. Angajatorul a transmis catre Casa atat declaratiile initiale cu nr de inregistrare initial dar care nu fusesera operate la momentul respectiv si in acelasi timp si declaratii rectificative. Situatia a putut fi astfel remediata , dosarul procesat si decizia emisa. Din punctul meu de vedere este clar o eroare si va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac, cui sa ma adresez pt a remedia eroarea. Am omis sa precizez si ca pt lunile martie si aprilie 1993 salariul luat in calcul este diferit ( mai mic ) fata de cel din carnetul de munca.
Re: Calcul eronat
Scris de: Cecilia la data: 04/06/2021 4:49am
Gen:F
Data nasterii:25.07.1963
Stagiul de cotizare:33 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:Dosarul a fost depus in data de 28.01.2021 si continea adeverinta cu suma contributiva pt perioada 01-27.01.2021. Pt lunile mentionate angajatorul a platit CAS dupa cum reiese si din fluturasii de salariu pe care ii detin. Dupa depunerea dosarului Casa de Pensii a constatat ca pt cele 6 luni in cauza din anii 2001, 2002 si 2003 angajatorul nu ar fi depus declaratiile si nu ar exista stagiu de cotizare astfel ca nu se indeplinea conditia de stagiu minim de cotizare. Dosarul a ramas in asteptare pt rezolvarea de catre angajator a situatiei create. Angajatorul a transmis catre Casa atat declaratiile initiale cu nr de inregistrare initial dar care nu fusesera operate la momentul respectiv si in acelasi timp si declaratii rectificative. Situatia a putut fi astfel remediata , dosarul procesat si decizia emisa. Din punctul meu de vedere este clar o eroare si va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac, cui sa ma adresez pt a remedia eroarea. Am omis sa precizez si ca pt lunile martie si aprilie 1993 salariul luat in calcul este diferit ( mai mic ) fata de cel din carnetul de munca.
Re: Calcul eronat
Scris de: la pensie la data: 04/06/2021 8:50am
In legislatia pensiilor singura cale de contestare a modului de calcul este deschiderea unei actiuni in justitie impotriva Casei de pensii.
Incercati totusi pe cale administrativa prin depunerea unei cereri de audienta la conducerea Casei de pensii.
In privinta sumei neluate in calcul a sumei aferente perioadei 01 - 27 ianuarie 2021 puteti depune o cerere la Casa de pensii in care cereti luarea in calcul a acestei sume. Nu este necesara anexarea unei adeverinte la acesta cerere deoarece suma este inregistrata in arhiva electronica a Casei de pensii daca angajatorul a transmis declaratiile pentru aceasta luna.
Nu avem elementele necesare analizei referitoare celor doua luni din anul 1993.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1