Subiect "Program calcul - introducere perioada asimilata" Deschis de Gabriel la data: 04/08/2021 3:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Program calcul - introducere perioada asimilata
Scris de: Gabriel la data: 04/08/2021 3:01am
Gen:m
Data nasterii: 1957
Stagiul de cotizare:35
Alte date: uitilizare program calcul
Intrebare:

Exemplu: pentru lucrul 8 ani in gr. I, varsta de pensionare se reduce cu 4 ani.
Acesti ani se considera perioada asimilata si se pot "utiliza" pentru realizarea minimului de 35 ani vechime in munca, necesari pentru iesire la pensie lla limita de varsta.

Am facut niste teste cu programul de pe site si acesta imi arata, la un moment dat, ca am introdus 372 luni.
Cum sa introduc in program si cei 4 ani (48 luni) astfel in cat programul sa-mi arate ca am introdus 420 luni (35 ani)?

Multumesc
Re: Program calcul - introducere perioada asimilata
Scris de: GicaH la data: 04/08/2021 4:04am
Gabriel :
Gen:m
Data nasterii: 1957
Stagiul de cotizare:35
Alte date: uitilizare program calcul
Intrebare:

Exemplu: pentru lucrul 8 ani in gr. I, varsta de pensionare se reduce cu 4 ani.
Acesti ani se considera perioada asimilata si se pot "utiliza" pentru realizarea minimului de 35 ani vechime in munca, necesari pentru iesire la pensie lla limita de varsta.

Am facut niste teste cu programul de pe site si acesta imi arata, la un moment dat, ca am introdus 372 luni.
Cum sa introduc in program si cei 4 ani (48 luni) astfel in cat programul sa-mi arate ca am introdus 420 luni (35 ani)?

Multumesc


Nu puteți face încă acest lucru pe programul de pe site, perioada respectiva v-o calculează CJP, sau dumneavoastră, dacă știți ca aveți acte doveditoare.
Oricum programul calculează doar punctajul și respectiv cuantumul pensiei pe baza valorilor introduse corect, a sporurilor și a grupelor de munca, care influențează voric punctajul și cuantumul pensiei.
Re: Program calcul - introducere perioada asimilata
Scris de: Gabriel la data: 04/08/2021 4:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc pentru raspuns.
Cu stima,
Re: Program calcul - introducere perioada asimilata
Scris de: la pensie la data: 04/08/2021 4:57am
Nu intelegem la ce va foloseste aceasta, este un fel de autopacalire.. Dar daca doriti aceasta : modificati data de incepere a activitatii sau de incetare a activitatii cu 4 ani si pe o perioada de 4 ani selectati codul "L" si nu introduceti nicio suma in program in aceasta perioada.
Daca aveti perioade de intrerupere a activitatii care depasesc 4 ani nu trebuie sa mai modificati datele de incepere si incetare a activitatii.
Consideram ca este mai important sa fiti atent la datele introduse in program. De exemplu in programul numit test pe care l-ati deschis ati facut cateva erori evidente cum ar fi :
- In august 1983 codul corect este "F" pentruca aceasta luna se considera luna de vacanta si stagiu de cotizare asimilat.
- In lunile septembrie - decembrie 1988 sporul de vechime corect este 6 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1