Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de cristian la data: 04/13/2021 2:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: cristian la data: 04/13/2021 2:46am
Gen:M
Data nasterii:24.01.1964
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:am lucrat din 01.03.1990-15.05.1998 la Unitatea Militara Mija,Jud.Dambovita,inginer 6 ani si restul sef serv.aprovizionare.Am pentru toata aceasta perioada trecut in cartea de munca sper special intr-un un procent de 18%
Intrebare:Cand pot iesi la pensie anticipata partial si daca acest spor special este consiertat grupa sau alte reduceri.
Intrebare:cand pot sa ma pensionez partial anticipat
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 04/13/2021 3:07am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 24 ianuarie 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Nu ati facut precizarea privind perioada lucrata la unitatea militara. Am luat in calcul ca ati lucrat ca angajat civil.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 24 ianuarie 2024. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Sporul pentru conditiile de munca nu se asimileaza cu grupa de munca si pentru acesta nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: cristian la data: 04/13/2021 3:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:am precizat ca am lucrat din 01.03.1990 pana pe 15.05.1998 la Unitatea Militara Mija. Sunt 8 ani in total.
Intrebare:
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 04/13/2021 1:19pm
m vazut precizarea dv. Am raspuns la intrebarile formulate de dv.
Pentru a va preciza si alte drepturi formulati intrebarea si clarificati stagiul de cotizare in sensul ca sa precizati calitatea in care ati lucrat la unitatea militara; angajat civil sau cadru militar si daca aceasta perioada de 8 ani ati inclus-o in stagiul de cotizare de 36 ani.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: cristian la data: 04/14/2021 1:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:am lucrat ca angajat civil, inginer 6 ani si apoi am ocupat postul de sef serviciu aproivizionare inca 2 ani.In total vechime de 36 ani sunt cuprinsi si acesti 8 ani de la Unitatea Mija.In acesta unitate am beneficiat de un spor special in procent de 18%.
Intrebare:Cand pot sa ma pensionez anticipat partial si daca acest spor poate fi considerat grupa de munca sau alta reducere din varsta totala pentru pensionare la limita de varsta atunci cand voi avea acest drept.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 04/14/2021 2:20am
n urma precizarilor dv raspunsul nostru nu se modifica deoarece la clculul anterior am luat in calcul aceste ipoteze.
Deci raspunsul nostru ramane :
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 24 ianuarie 2024. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Sporul pentru conditiile de munca nu se asimileaza cu grupa de munca si pentru acesta nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: cristian la data: 04/14/2021 6:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspuns
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1