Subiect "la 54 ani si cate luni?" Deschis de Petrut Paraschiva la data: 07/13/2008 5:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
la 54 ani si cate luni?
Scris de: Petrut Paraschiva la data: 07/13/2008 5:59am
Gen:
Data nasterii: 01.04.1954
Stagiul de cotizare: 32 ani
Alte date: am lucrat 7 ani cu gradul I, 15 ani cu gradul II,
Intrebare: la ce varsta pot beneficia de pensionare anticipata si care sunt demersurile care trebuie sa le urmez.

Multumesc anticipat!
Re: la 54 ani si cate luni?
Scris de: la pensie la data: 07/13/2008 7:34am
Am interpretat ca ati lucrat 7 ani in grupa I si 15 ani in grupa a II a nu asa cum ati scris dv.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II de munca a fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul de 22 ani lucrati in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 29 ani si 6 luni care nu se reduce si pe care il indepliniti.
Astfel puteti iesi la pensie la limita de varsta in ianuarie 2009 la varsta redusa de 54 ani si 9 luni.
Avand o reducere de 5 ani pentru grupele de munca nu mai puteti cere pensie anticipat ci de limita de varsta.
Pentru a beneficia de pensie conform celor de mai sus daca mai lucrati inca este suficient sa depuneti o cerere la angajator in care cereti sa vi se intocmeasca dosarul de pensie la limita de varsta incepand cu 1 ianuarie 2009, cu conditia sa aveti consemnate in cartea de munca perioadele lucrate in cartea de munca. Daca nu aveti consemnate aceste perioade in cartea de munca trebuie sa obtineti adeverinte de la angajatorii la care ati lucrat in grupele de munca in care sa se certifice aceste perioade . Daca nu mai lucrati in prezent trebuie sa intocmiti singura dosarul de pensionare care sa contina cererea si documentele care sa certifice perioadele lucrate si sporurile avute inainte de septembrie 1992 ( cartea de munca in original si copie si adeverinte in original). Dosarul trebuie depus la Casa de Pensii de care apartineti in ianuarie 2009.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1