Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de Adriana la data: 09/23/2021 9:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: Adriana la data: 09/23/2021 9:41am
Gen:F
Data nasterii: 25.03.1961
Stagiul de cotizare: in 7 octombrie voi avea 36 de ani
Alte date:mi se reduce varsta de pensionare cu 1 an, pentru ca am lucrat 2 ani si 7 luni in grupa 1, deci pot iesi la limita de varsta in 25.03.2022.
Intrebare: Avand aceasta reducere de un an, as mai putea beneficia de anticiparea de 2 ani (acum e mai putin) pentru ca am lucrat peste 30 de ani in zona pentru perioada remanenta? Adica daca as iesi in octombrie la pensie anticipata partiala pentru acest lucru, in 25.03.1961 s-ar transforma in pensie de limita de varsta, sau doar in 25.03.2023 ar fi acest termen? Multumesc!
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: Aurel la data: 09/23/2021 12:32pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Bună ziua, reducerea de 2 ani pentru ca ați locuit 30 in zonele menționate în lege, nu se cumulează cu nici o alta reducere.
Pentru a beneficia de reducerea vârstei de pensionare pentru lucru in grupa I sau II trebuie sa aveți minim 6 ani lucrați în grupa.
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/23/2021 2:22pm
Raspunsul domnului Aurel este partial gresit.
Conform tabelului nr 2 de la art 55 alin (1) litera b) din legea 263/2010 modificat prin legea 221/2018 pentru stagiu de cotizare de 2 ani lucrat in grupa I de munca beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare de 1 an si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in data de 25 martie 2022.
Prevederile art 65 alin (5) din legea 263/2010 nu acoda dreptul le pensie anticipata partiala, nediminuata, celor care au lucrat timp de 30 ani in o zona cu poluare remanenta, ci celor care au avut domiciliul timp de 30 ani in o zona cu poluare remanenta.
Daca ati avut domiciliul timp de 30 ani in o zona cu poluare remanenta aveti dreptul sa va pensionati imediat cu pensie anticipata partiala, nediminuata, si la varsta de 61 ani pensia se transforma automat in pensie pentru limita de varsta.
Afirmatia domnului Aurel ca cele doua reduceri ale varstei standard de pensionare nu se cumuleaza este corecta insa nu trebuie inteleasa gresit ca cele doua drepturi se exclud ci ca ambele reduceri se fac de la varsta standard de pensionare care in cazul dv este de 62 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1