Subiect "pensia de serviciu" Deschis de Maxim Anghela la data: 07/16/2008 5:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia de serviciu
Scris de: Maxim Anghela la data: 07/16/2008 5:18am
Gen:feminin
Data nasterii:22.03.1950
Stagiul de cotizare: 34 ani in justitie ( grefier )
Alte date: am 4 copii crescuti pana la varsta de 10 ani
Intrebare: la data de 01.08.2006 am beneficiat de pensia de serviciu care de la data stabilirii nu s-a reactualizat desi au avut majorari de salarii in sistemul de justitie pentru personalul auxliar de specialitate si ma intereseaza modul de calcul al pensiei de serviciu si separat modul de calcul al impozitului pentru aceasta pensie precum si cuantumul impozitului si a 6,5 asigurari medicale
Re: pensia de serviciu
Scris de: la pensie la data: 07/18/2008 1:09pm
Ne cerem scuze pentru intarzierea raspunsului dar asa cum am specificat pe pagina principala a site-ului nostru programul de calcul al pensiilor este conform legii 19/2000 (cu modificarile ulterioare) pentru sistemul public de pensii. Asemenea programului si siteul se adreseaza celor care cotizeaza in sistemul public de pensii care au avut prioritate.
In cazul dv a fost necesar un plus de documentare. Dv ati beneficiat la pensionare de prevederile legii 567/2004 privind statutul personalului auxiliar de specialitate al instantelor judecatoresti si al parchetelor de pe langa acestea care prevede :
Art 68 (1) Personalul de specialitate al instantelor judecatoresti si al parchetelor de pe langa acestea cu o vechime de cel putin 25 ani in functie beneficiaza, la implinirea varstei prevazuta de lege, de pensie de serviciu in cuantum de 80 % din venitul brut realizat in ultima luna de activitate inainte de data pensionarii.
Pentru fiecare an care depaseste vechimea prevazuta la alin. (1) se adauga la cuantumul pensiei cate 1% din venit fara a putea depasi venitul avut la data pensionarii.
Legea 567/2004 a fost modificata prin Ordonanta de Urgenta a Guvernului 100 /2007 care printre altele modifica varsta de pensionare pentru femei dar pentru dv nu are influenta retroactiv. Modificarea care va afecteaza este cea refritoare la actualizarea pensiilor care dupa modificare are forma urmatoare:
Art 68(12) Pensiile de serviciu ale personalului auxiliar de specialitate ….se actualizeaza ori de cate ori se majoreaza salariul de baza brut lunar al personalului auxiliar in activitate, in coditii identice de functie, vechime si nivel al instantei sau parchetului, cu mentinerea numai a sporurilor intrate in baza de calcul la acordarea pensiei de serviciu. Daca in urma actualizarii rezulta o pensie de serviciu mai mica, personalul auxiliar de specialitate isi poate pastra pensia aflata in plata.
Aceasta prevedere da posibilitatea sa fie micsorata baza de calcul a pensiei de serviciu la actualizare si sa rezulte o pensie mai mica, motiv pentru a va mentine cuantumul avut anterior pana cand cuantumul rezultat prin actualizare este mai mare decat pensia de serviciu pe care o aveti in present. Acest moment nu putem sa va spunem cand se va intampla. Institutia care v-a calculat pensia (probabil Ministerul de Justitie) ar tebui sa va trimita o instiintare in care sa va explice motivul mentinerii cuantumului pensiei de serviciu dupa actualizare.
Modul calculului conributiei pentru asigurarea de sanatate si a impozitului se face astfel:
La suma cu care pensia depaseste un plafon stabilit prin codul fiscal (in anul 2008 plafonul este 1000 lei) este aplicata o cota de 6,5% pentru asigurarea de sanatate (CASS). Aceasta cota de 6,5 % se scade din baza de calcul si la ce a ramas se aplica impozitul de 16%.
Exeplu de calcul .Pentru o pensie de 1400 lei se plateste :
CASS 6,5% din 1400-1000 = 400 adica 26 lei
Impozit 16 % din 400-26 =374 adica 60 lei
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1