Subiect "penalizare pensie" Deschis de brasoveanu luciana la data: 07/18/2009 2:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalizare pensie
Scris de: brasoveanu luciana la data: 07/18/2009 2:37am
Data nasterii:16.03.1954
Stagiul de cotizare:32 ani 2 luni
Alte date:studii superioare
Intrebare:am introdus data iesirii la pensie de virsta si venituri pina la data cind doresc sa ies anticipat partial.suma reiesita este deja penalizata cu 20%
Re: penalizare pensie
Scris de: la pensie la data: 07/20/2009 1:59pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiul in grupa de munca, in 16 noiembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
-Studiile superioare sunt luate in calculul stagiului de cotizare si a punctajului daca au fost urmate la zi si daca le-ati absolvit.
-Pentru a fi luat in calcul punctajul pentru studii universitare daca indepliniti conditiile de mai sus treceti data de inceperii activitatii data inceperii acestor studii iar pe timpul studiilor (un an universitar este considerat intre luna octombrie si luna septembrie a anului urmator) selectati codul “S” fara a mai completa altceva pe aceiasi perioada.
-Am verificat datele introduse in program si credem ca ati facut o eroare pentru faptul ca ati completat sporurile si in % si in suma fixa si deci ati introdus sporurile dublu . Daca este vorba de acelasi spor este corect sa-l introduceti o singura data se introduce si in % si in suma fixa daca este vorba de doua sporuri diferite.
-Punctajul pensiei iesite din calcul este pensia la limita de varsta si daca doriti sa va calculati pensia anticipata partiala acesteia trebuie sa-i aplicati diminuarea determinate cu programul de pe site-ul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1