Subiect "Contract individual de asigurat" Deschis de Monica la data: 07/20/2009 6:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contract individual de asigurat
Scris de: Monica la data: 07/20/2009 6:20am
Gen:F
Data nasterii:30.10.1954
Stagiul de cotizare:27 ani
Alte date:
Intrebare: In anul 2004 m-am pensionat medical, beneficiind de pensie de invaliditate pana in anul 2006, cand am plecat din tara. Ma intereseaza daca este posibil sa inchei un contract individual de asigurat cu casa de pensii, cu plata retroactiva a contributiei pe trei ani in urma (respectiv din 2006 de cand mi-a incetat pensia de boala), astfel incat sa pot avea continuitate in stagiul de cotizare.
Multumesc anticipat
Re: Contract individual de asigurat
Scris de: la pensie la data: 07/21/2009 4:44am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 30 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti posibilitatea sa incheiati un Contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii si pentru o contributie lunara (in anul 2009 aceasta este de aproximativ 133 lei minim, lunar) obtineti mai putin de 0,25 puncte anuale. Contractul fiind un contract de asigurare nu se poate incheea retoactiv.
Acest contract nu este avantajos, dupa parerea noastra, pentru cumularea de puncte ci pentru cumularea de ani de cotizatie care uneori au mare importanta in privinta datei de deschidere a dreptului de pensie.
Astfel dv puteti sa cereti pensie anticipata partiala dupa varsta de 55 ani daca aveti stagiul de cotizare minim 29 ani si 10 luni. Perioada cat ati avut pensie de invaliditate este considerat stagiu asimilat insa acest stagiu este luat in calcul numai la pensia la limita de varsta nu si la pensia anticipata partiala.
Deasemeni pe perioada cat aveti contract de asigurare sociala puteti primi drepturile unui asigurat exemplu, pensie de invaliditate.
Deci dv decideti daca incheind un astfel de contract veti plati cotributie lunara cca 3 ani ca apoi alti cca 2 ani sa primiti pensie anticipata partiala.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1