Subiect "introducerea datelor in program" Deschis de Elena la data: 07/28/2009 4:53pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
introducerea datelor in program
Scris de: Elena la data: 07/28/2009 4:53pm


Gen:M
Data nasterii:28.10.1939
Stagiul de cotizare:15.08.1956-01.06.1993
Alte date:15.08.1956 -28.09.1959 elev MFA, 28.09.1959-31.03.1962 ofiter elev, 31.03.1062-20.05.1965 ofiter activ, inginer militar, 01.03.1966-01.06.1993 inginer, profesor civil, din 1993 plecat in Germania
Intrebare:Va rog frumos: Cum se trec in programul D-voastra perioadele: elev MFA, ofiter elev si ofiter activ (inginer militar), inscrise in carnetul de munca fara salar?
Re: introducerea datelor in program
Scris de: la pensie la data: 07/30/2009 11:08am
In cazul prezentat de dv trebuie remarcate urmatoarele:
Persoana in cauza are doua perioade lucrate in doua sisteme de pensii distincte care nu au fost inca integrate:
a) Sistemul militar in care are un stagiu de 8 ani si 9 luni pentru care, conform art 15 din legea 164/2001, care reglementeaza pensile in sistemul militar, nu poate beneficia de pensie militara de serviciu deoarece are un stagiu in acest sistem mai mic de 15 ani.
b) Sistemul public de pensii unde are un stagiu de 27 ani si 3 luni pentru care primeste o pensie din sistemul public de pensii, pensie care se calculeaza cu programul instalat de noi pe site. In calculul acestei pensii nu se include perioada din sistemul militar. Aceasta perioada este luata in calcul numai ca vechime pentru cei care nu au inca varsta standard de pensionare si care beneficiaza de reduceri ale varstei de pensionare cee nu este cazul.
Cei care nu utilizeaza stagiile asimilate pentru stagiul militar si pentru studii superioare in sistemul militar de pensii pot folosi aceste stagii in sistemul public de pensii iar in programul nostru pe aceste perioade se alege codul “S” sau “F”. In restul stagiului lucrat in sistemul militar se alege codul”-“ nu “N” sau “P2” cum ati completat dv deoarece este gresit.
In cazul programului deschis de dv nu ati completat in perioada martie 1971 - martie 1992 sporul de vechime asa cum am explicat noi pe forum la “Sporul de vechime” asa cum este luat in calcul de catre Casa de Pensii. Daca sporurile trecute in suma fixa in aceasta perioada sunt sporuri de vechime trebuie sa le stergeti si sa treceti urmatoarele “Sporuri” in “%”
Intre martie 1971 – februarie 1976 3 %
Intre martie 1976 – august 1981 5 %
Intre septembrie 1981 – august 1983 7 %
Intre septembrie 1983 – august 1986 12 %
Intre septembrie 1986 – martie 1992 15 %
Re: introducerea datelor in program
Scris de: Elena la data: 08/03/2009 10:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc frumos pentru explicatiile Dvs.
Da, am trecut la P2 o perioada in care persoana respectiva a fost in pensie de invaliditate gr. 2, respectiv perioada cuprinsa intre 1965.06.02-1966.03.01.
Am inteles din explicatiile Dvs. ca perioada din armata, de 8 ani si 9 luni ( Academia Militara si perioada lucrata in armata) constituie vechime in munca, dar ca soldele si salariile din ac. perioada nu contribuie la valorificarea punctului de pensie, acestea nefiind trecute in carnetul de munca, sau mai corect spus fiind stagiu neintegrat.
Daca am inteles eu bine, mi se pare nedrept si incorect.
In acest sens v-as ruga sa-mi spuneti daca ac. perioada poate fi valorificata luand legatura cu Centrul Militar, sau daca exista vreo cale de urmat pentru ca ac. perioada sa fie valorificata din punct de vedere solde, salarii.
Exista vreo posibilitate atunci cand perioada lucrata in armata este mai mica de 15 ani, iar drepturile sa se calculeze conform perioadei lucrate?
Va multumesc anticipat!
Re: introducerea datelor in program
Scris de: la pensie la data: 08/04/2009 3:33am
Asa cum am precizat in raspunsul anterior legea 164/2001 nu prevede posibilitatea valorificarii stagiilor sub un stagiu minim de 15 ani. In privinta legii nedrepte aceasta caracteristica o gasim in toate legile, de aici si dictonul latin “Dura lex, sed lex”, ( legea e dura dar e lege ) iar noi “muritorii” nu avem decat calea supunerii.
Pentru mai multa siguranta incercati si la Centrul Militar si daca este altfel decat credem noi atunci am fi bucurosi sa reusiti si si mai bucurosi daca ne-ati informa pentru a putea fi de ajutor altor persoane care se confrunta cu aceasta situatie.
Daca nu reusiti nu va descurajati si asteptati, pentruca se afla in elaborare o lege unica de pensionare prin care se prevede sa se integreze toate sistemele de pensii si poate atunci vor putea sa fie valorificate toate stagiile.
Legea unica de pensii este prevazuta a intra in vigoare din 1 ianuarie 2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1