Subiect "As dori unj raspuns pt tatal meu pt iesirea de pensie anticipata" Deschis de gado hajnal la data: 08/10/2009 2:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
As dori unj raspuns pt tatal meu pt iesirea de pensie anticipata
Scris de: gado hajnal la data: 08/10/2009 2:21pm
Gen:m
Data nasterii:19.04.1956
Stagiul de cotizare:34
Alte date:grad I> 14ani-11luni-20 de zile
Intrebare: Intrebarea me ar fi daca tatal meu poate iesi la pensie anticipata la varsta aceasta si cu gradul sus mentionat
Re: As dori unj raspuns pt tatal meu pt iesirea de pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/12/2009 1:25am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare,in 19 aprilie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Exprimarea privind gradul este confuza si nu putem sa o luam in vedere, daca doriti reveniti si precizati daca este vorba de stagiu in “grupa I de munca”, “Pensie de invaliditate gradul 1” sau va referiti gresit la gradul de handicap.
Poate cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 19 aprilie 2021 adica dupa 19 aprilie 2016, daca indeplineste si conditia ca la data pensionarii sa aiba stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1